W najbliższy weekend żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyć będą wspólnie z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois z USA – poinformował PAP rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura. To pierwsza wizyta szkoleniowa żołnierzy USA w podkarpackiej brygadzie.
Sura dodał, że w ćwiczeniach udział wezmą żołnierze z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska. "Ćwiczenia potrwają tydzień, najpierw odbywać się będą na terenie koszar w Nisku, następnie zajęcia zostaną przeniesione na poligon w Nowej Dębie" – powiedział. Jak podkreślił, wizyta Amerykanów zbiegła się z rozpoczynającym się czternastodniowym szkoleniem zintegrowanym niżańskich i dębickich żołnierzy WOT.
„Żołnierze z USA oraz instruktorzy niżańskiego batalionu lekkiej piechoty wezmą udział w szeregu przedsięwzięć ogniowych i taktycznych na poligonie. Głównym celem ich spotkania będzie jednak wymiana doświadczeń szkoleniowych. Dla nas to doskonała sposobność, aby pozyskać cenne wskazówki i rozwiązania szkoleniowe od naszych partnerów z USA” – zaznaczył Sura.
Żołnierze z amerykańskiej Gwardii Narodowej zobaczą również pokaz sprzętu zbrojeniowego produkowanego w Polsce.
Zdaniem dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady WOT płk. Dariusza Słoty, wspólnie ćwiczenia pozwolą przeanalizować czy „rozwiązania szkoleniowe realizowane przez amerykańską gwardię można przenieść na polski grunt”.
„Zakładam, że nasi goście znajdą również czas, aby zapoznać się z naszymi rozwiązaniami szkoleniowymi, szczególnie z przyjętym innowacyjnym podejściem do szkolenia poza wojskowymi obiektami szkoleniowymi, w tak zwanych stałych rejonach odpowiedzialności. To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają największe doświadczenie pośród tego rodzaju wojsk” – podkreślił. Słota dodał, że dzięki takim ćwiczeniom żołnierze WOT uczą się współdziałać z zagranicznymi partnerami.
Gwardia Narodowa stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych. Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także w różnych innych stanach wyjątkowych.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ par/