Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z zadowoleniem przyjęło zwolnienie przez władze rosyjskie obywateli Ukrainy więzionych na terytorium FR, w tym Ołeha Sencowa oraz ukraińskich marynarzy zatrzymanych w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 r. – informują służby prasowe MSZ.
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z zadowoleniem przyjęło powrót na Ukrainę przetrzymywanych przez władze Federacji Rosyjskiej obywateli Ukrainy. Stało się to dzięki wysiłkom władz ukraińskich oraz ustawicznym działaniom społeczności międzynarodowej, która stanowczo domagała się od władz rosyjskich zwolnienia więźniów" - czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.
Jak podkreślono, "przetrzymywanie tych więźniów przez Federację Rosyjską było przejawem łamania prawa międzynarodowego i stało w sprzeczności z wartościami ogólnoludzkimi i zasadami cywilizowanego świata".
"Cieszymy się, że powrócił do kraju także reżyser Ołeh Sencow, ubiegłoroczny laureat nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza Pro Dignitate Humana, przyznawanej za pełne poświęcenia i bezkompromisowe działania w obronie osób prześladowanych i niezłomną postawę w obronie praw jednostki i godności ludzkiej" - czytamy w komunikacie MSZ.
MSZ podało, że wśród uwolnionych są również ukraińscy marynarze zatrzymani w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku oraz osoby aktywnie sprzeciwiające się rosyjskiej aneksji Krymu i ingerencji FR w Donbasie.
"Cieszymy się, że powrócił do kraju także reżyser Ołeh Sencow, ubiegłoroczny laureat nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza Pro Dignitate Humana, przyznawanej za pełne poświęcenia i bezkompromisowe działania w obronie osób prześladowanych i niezłomną postawę w obronie praw jednostki i godności ludzkiej" - czytamy w komunikacie resortu.
Jak podkreślono, Polska uczestniczyła w międzynarodowych zabiegach na rzecz przywrócenia wolności obywatelom Ukrainy przetrzymywanym w Rosji poprzez przyjęcie uchwały Sejmu RP z 15 czerwca 2018 r., współinicjowane rezolucje i debaty Parlamentu Europejskiego, briefing Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji na Ukrainie z 29 maja 2018, raport dla Międzynarodowego Trybunału Karnego z kwietnia 2016 czy interwencję na forum OBWE.
"Przeżywamy ten dzień wspólnie z rodzinami przetrzymywanych. Życzymy zwolnionym więźniom powrotu do zdrowia i pełnej aktywności zawodowej. Wyrażamy nadzieję, że wynegocjowane porozumienie umożliwi kolejne kroki ku deeskalacji konfliktu w Donbasie i trwałemu zakończeniu działań wojennych na Ukrainie" - brzmi oświadczenie MSZ.
Jak podały niezależne media w Rosji, reżyser Ołeh Sencow przyleciał w sobotę do Kijowa wraz z innymi obywatelami Ukrainy objętymi wymianą więźniów między Ukrainą i Rosją; powitał go prezydent Wołodymyr Zełenski.
Ukraińska telewizja Hromadske prowadzi transmisję na żywo z lotniska Boryspol w Kijowie, gdzie Zełenski wita powracających więźniów.
Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow oświadczył w sobotę, że Kreml przyjmuje z zadowoleniem dokonaną między Ukrainą i Rosją wymianę więźniów. Zapowiedział, że nazwiska osób, które powróciły do Rosji, zostaną podane później.
Przedstawicielka Ukrainy Nina Karpaczowa powiedziała, że prezydent Rosji Władimir Putin ułaskawił 11 osób, w tym właśnie Sencowa. Oznacza to, że wymianą objęto 35 przetrzymywanych w Rosji Ukraińców.
Liczba osób przekazywanych Rosji przez stronę ukraińską nie jest znana; media informują o co najmniej 33 osobach. Agencja RIA Nowosti poinformowała, że do Moskwy wraca jej dziennikarz Kyryło Wyszyński. Media poinformowały także, że Ukraina przekazuje Rosji Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, prawdopodobnie powiązanego z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku.
Innych nazwisk nie podano. Według niektórych doniesień w grupie przekazywanych Rosji więźniów jest 12 obywateli Rosji, a pozostali to obywatele Ukrainy.
Na kijowskie lotnisko Boryspol przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski; są tam także szefowie ukraińskich resortów siłowych.
5 września prezydent Władimir Putin powiedział, że rozmowy z Ukrainą o wymianie osób przetrzymywanych przez oba kraje są bliskie sfinalizowania i zapowiedział, że skala wymiany będzie "dość duża".(PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ wus/