Konkurs Piosenek Agnieszki Osieckiej zorganizował w niedzielę miński oddział Związku Polaków na Białorusi. Dzień wcześniej w siedzibie organizacji odbyła się sesja Narodowego Czytania, w czasie którego czytano „Katarynkę” Bolesława Prusa.
„Agnieszka Osiecka była nie tylko niesamowitą artystką, ale również bardzo ciekawą postacią. Chcemy poznawać jej twórczość, czytać teksty, śpiewać piosenki” – powiedziała PAP Helena Marczukiewicz, przewodnicząca mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez białoruskie władze.
„Dla mnie osobiście było swojego rodzaju zaskoczeniem, jak wiele piosenek Osieckiej znam, nawet nie wiedząc, że to ona była autorką słów” – dodała Marczukiewicz. „Są wśród nich utwory wesołe i lekkie, ale także bardzo głębokie i wzruszające. Warto przypominać je na Białorusi i po frekwencji widać, że miejscowi Polacy kochają Osiecką tak samo jak nasi rodacy w Polsce” – podkreśliła.
W konkursie wzięło udział ok. 100 artystów związanych z ZPB, pochodzących z różnych miejscowości na Białorusi. Grand Prix festiwalu zdobyła Bożena Worono z Lidy, która na co dzień studiuje dziennikarstwo w Warszawie. Zaśpiewała piosenkę „Mówiłam żartem”.
„W sumie zebrało się ok. 300 osób. Jest to jednak dopiero początek, takie próbne przedsięwzięcie, które zorganizowaliśmy własnymi siłami” – powiedziała Marczukiewicz. Jak dodała, wierzy, że w przyszłości uda się zwiększyć zasięg imprezy.
W sobotę w siedzibie ZPB w Mińsku odbyło się spotkanie w ramach Narodowego Czytania, organizowanego w Polsce i za granicą pod patronatem pary prezydenckiej.
W Mińsku w tym roku była to już kolejna edycja Narodowego Czytania – we wrześniu tradycyjnie imprezę organizował Instytut Polski w Mińsku.
Jana Kłakiewicz, prezes oddziału ZPB w Stołpcach, reprezentująca również Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich przy ZPB, mówiła w sobotę, że to spotkanie celowo zorganizowano trochę później, żeby mogło w nim uczestniczyć jak najwięcej osób z różnych oddziałów Związku.
„Czytaliśmy +Katarynkę+. Nowele pozytywistyczne nie należą może do utworów lekkich i łatwych, ale nie są długie i dzięki temu łatwiej radzą sobie z nimi osoby, które dopiero uczą się języka polskiego” – powiedziała Marczukiewicz.
„My bardzo lubimy tę akcję; to dobry sposób promocji polskiej literatury” – dodała.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mal/