Wybitni polscy jazzmani Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz wraz z zespołami wystąpią podczas pierwszego międzynarodowego Victor Young Jazz Festival w Mławie. W programie utwory związanego z Mławą wybitnego amerykańskiego kompozytora muzyki jazzowej i filmowej Victora Younga.
Festiwal zainauguruje panel dyskusyjny „Victor Young: Mława - Hollywood”, w którym wezmą udział jazzmani Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz, były konsul RP w Los Angeles Mariusz Brymora, historyk prof. Leszek Zygner i kompozytor muzyki filmowej Miro Kępiński - poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia.
Po jego zakończeniu w sali kina Miejskiego Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu Zbigniew Namysłowski i Przyjaciele. Następnego dnia - w piątek - wystąpi formacja Kuba Stankiewicz Trio. W programie koncertów znalazły się m.in. kompozycje Victora Younga, autora muzyki do 300 filmów, 22 razy nominowanego do Oscara. Zdobył tę statuetkę pośmiertnie za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata”.
Victor Young urodził się w 1901 r. Chicago, ale jego rodzice pochodzili z Polski. Ojciec nazywał się Jabłoń i po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych zmienił nazwisko na Young. Victor był dziewięcioletnim chłopcem, kiedy zmarła jego matka. Rodzina postanowiła oddać go wraz z siostrą na wychowanie do dziadków w Warszawie. Młody Young, który jeszcze w Chicago zaczął się uczyć gry na skrzypcach, naukę podjął również w Warszawie, uczęszczając do konserwatorium w klasie Stanisława Barcewicza wybitnego skrzypka, a kompozycji uczył się u Romana Statkowskiego. Jako skrzypek debiutował w Filharmonii Narodowej. W 1918 r. ukończył Konserwatorium Warszawskie. Z dyplomem tej uczelni około 1920 r. wyjechał do Stanów i już więcej do Polski nie powrócił. Zmarł w 1956 r.
„O polskich korzeniach Victora Younga dowiedziałem się w 2015 r. od jego siostrzenicy - niestety, nieżyjącej już pani Bobbie Hill Fromberg, która w ostatnich latach swojego życia prowadziła dość intensywny +research+ na temat rodziny. Zarówno ojciec Younga - Wolf Jabłoń, jak i rodzina matki - Segal pochodzili z Mławy. Miałem okazję towarzyszyć rodzinie Frombergów podczas ich wizyty w Mławie. I wtedy powstał pomysł, aby do tego miasta zawitała muzyka Younga” - powiedział PAP Kuba Stankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.
„Bobbie Hill Fromberg opowiadała mi, że kiedy w 1951 r. przyjechała do Chicago orkiestra z Tel Awiwu, to okazało się, że Victor wszystkich muzyków zna... z Warszawy. Niestety, wątek polski był pomijany w późniejszej biografii artystycznej Younga, ale również świadomość polskich korzeni i polskiej edukacji muzycznej Victora Younga jest w naszym kraju niewielka” - dodał Stankiewicz.
W 2014 roku pianista nagrał płytę „Stankiewicz plays Young”. Ukazała się ona w cyklu trzech albumów, przypominających słynnych hollywoodzkich kompozytorów pochodzących z Polski: Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera. Obecnie promuje twórczość Younga w mieście rodzinnym amerykańskiego muzyka.
„Pierwszy raz o Victorze Youngu usłyszałem w 2016 roku od Kuby Stankiewicza. (...) Za jego sprawą, ale również dzięki badaniom prof. Leszka Zygnera, dziś wiemy więcej na temat Victora Younga i jego związków z Mławą. Spodobał mi się pomysł, aby wszystkim mieszkańcom Mławy przybliżyć postać tego wybitnego kompozytora, zdobywcy Oscara, który dorastał i wychowywał się w naszym mieście. Wierzę, że dzięki organizacji międzynarodowego Victor Young Jazz Festival Mława przywrócimy pamięć o Youngu” - powiedział burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.
W ramach festiwalu organizowany jest także ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych dzieci na ilustracje do muzyki artysty. Tematem przewodnim jest twórczość Younga i przewijający się w życiorysie muzyka wątek mławski.
Organizatorami festiwalu trwającego do 18 października są Miasto Mława i Fundacja For Art. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ wj/