15 audycji radiowych i telewizyjnych nominowano do nagród w ogólnopolskim konkursie „Audycja Historyczna Roku”, który organizuje białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów poznamy 28 listopada.
Główny cel konkursu to - jak podkreśla IPN - prezentacja i promowanie najnowszej historii Polski poprzez ambitną twórczość dziennikarską - radiową i telewizyjną.
Główny cel konkursu to - jak podkreśla IPN - prezentacja i promowanie najnowszej historii Polski poprzez ambitną twórczość dziennikarską - radiową i telewizyjną. W tegorocznej, siódmej edycji jury nagrody wskazało po pięciu nominowanych do nagrody, która będzie przyznana w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) i historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku).
Białostocki IPN organizuje ten konkurs od 2013 r. Zgłoszenia IPN przyjmował od połowy maja do połowy czerwca.
W tegorocznej, siódmej edycji jury nagrody wskazało po pięciu nominowanych do nagrody, która będzie przyznana w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) i historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku). Uhonorowane będą prace, które były pokazywane lub emitowane w radiu lub telewizji w ciągu dwóch ostatnich lat.
O nagrodę prezesa IPN rywalizują nominowani: Anna Kołodziejczyk za audycję radiową "Pomiędzy murami", Dariusz Deberny za audycję TV "Katyń - dzień się rozpoczął szczególnie", Jacek Słomiński za audycję telewizyjną "Relikwie", Kamil Hypki za audycję radiową "Na ojczyzny łono" oraz Adam Kraśnicki za telewizyjne "Dominum montes - góry Jana Pawła II" - podał IPN w przekazanym PAP komunikacie.
W kategorii losy nominowano autorów czterech audycji radiowych: Jolantę Rudnik za "Skradzione dzieci", Annę Rębas za "Spotkanie w Ponarach", współautorów "Bejt znaczy dom" - Agnieszkę Lipską i Adama Gałczyńskiego, Mariusza Kamińskiego za "Redaktora" oraz Roberta Krauza i Dorotę Kanię za audycję telewizyjną "Ryngraf".
Wśród audycji opowiadających o historii regionalnej wśród nominowanych znalazły się również cztery produkcje radiowe: "Z okruchów pamięci"(autor Małgorzata Furga), "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" - autorstwa Agnieszki Czarkowskiej, Gabrieli Walczak i Waldemara Modestowicza, "Szef"( autor Cezary Galek), "Ty jesteś cały tort" Małgorzaty Bakowskiej oraz jedną telewizyjną: "Orlęta bronią przemyskiego gniazda" Agnieszki Niemiec.
Gala konkursu co roku odbywa się w listopadzie. 26 listopada 2019 r. przypada setna rocznica związanego z Białymstokiem patrona nagrody w kategorii losy - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego, który urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 r; zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Gala wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się w IPN w Białymstoku 28 listopada.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ agz/