W kanadyjskiej Mississaudze można od soboty oglądać wystawę "Zniszczenia Warszawy we Wrześniu '39 w Fotografii Polskiej i Niemieckiej", przygotowaną przez instytut badawczy Polonia Canadian Institute for Historical Studies przy współudziale Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod patronatem Konsula Generalnego w Toronto Krzysztofa Grzelczyka odbył się również Drugi Bieg Niepodległości. W Parku im. Ignacego J. Paderewskiego w Vaughan dystans 1918 metrów pokonało w sobotę 211 biegaczy. Z kolei w piątek odbyły się uroczyste akademie w Szkole Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto oraz Szkole Polskiej im. Mikołaja Kopernika w Mississaudze.
W poniedziałek życzenia dla Polski z okazji obchodów Narodowego Dnia Niepodległości wystosował premier Kanady Justin Trudeau.
"Kanadę i Polskę łączy silna więź oparta o bliskie relacje między ludźmi w obu naszych krajach, naszą współpracę i wzajemny szacunek. Polscy żołnierze szkolili się w Kanadzie już w 1917 roku w Niagara-on-the-Lake. Nasze kraje walczyły ramię przy ramieniu w II wojnie światowej, a od ponad dwóch dekad służą razem jako sojusznicy w NATO, w tym ramach dowodzonej przez Kanadę grupy bojowej wzmocnionej Wysuniętej Obecności na Łotwie" - napisał Trudeau.
Na wystawie Polonia Canadian Institute for Historical Studies prezentowanych jest ponad 130 fotografii archiwalnych ze zbiorów instytutu. Wystawa była już prezentowana w Kanadzie w 2013 roku.
"Obecna ekspozycja ukazuje również sylwetkę Edwarda Fikusa, zapomnianego fotografa wrześniowej Warszawy - czytamy w komunikacie prasowym instytutu. - Wszystkie prace związane z kilkuletnim, żmudnym poszukiwaniem rozproszonych materiałów dotyczących biografii Edwarda Fikusa i gromadzeniem jego dorobku prowadzili Grażyna Redmerska, publicystka z Polanicy-Zdroju i Roman Baraniecki z Polonia Canadian Institute for Historical Studies".
W Polsce wystawa była prezentowana we wrześniu 2017 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. W jej otwarciu wzięła wówczas udział rodzina Edwarda Fikusa.
W bibliotece Mississauga Central Library ekspozycję będzie można oglądać do 28 grudnia br.
Mississauga to trzecie najludniejsze miasto prowincji Ontario, będące częścią obszaru metropolitalnego Toronto. W spisie powszechnym z 2016 roku pochodzenie polskie zadeklarowało 43,3 tys. mieszkańców Mississaugi, czyli 6,1 proc. populacji.
Z Toronto Alicja Minda (PAP)
ami/ mal/