Rusza program "Kultura ponad granicami" realizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Jego celem jest wymiana doświadczeń z gruzińskimi instytucjami kultury. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Tibilisi 26 i 27 listopada.
"Jednym z naszych celów jest stworzenie trwałych relacji między polskimi a gruzińskimi instytucjami kultury oraz wymiana wiedzy i doświadczeń. Muzeum Narodowe w Krakowie przez ostatnie lata wypracowało wiele dobrych rozwiązań, poczynając od zarządzenia projektami wystawienniczymi przez ochronę dzieł sztuki po digitalizację zbiorów. Chcemy podzielić się nimi z przedstawicielami gruzińskich muzeów" - podkreśla dyrektor MNK Andrzej Betlej.
Podczas spotkania na Uniwersytecie Gruzińskim w Tbilisi krakowscy muzealnicy spotkają się z liderami tamtejszych instytucji kultury. Będą prezentować procesy wdrażane w muzeum i dobre praktyki dotyczące m.in. zarządzania instytucją kultury, projektowania przestrzeni wystawienniczych, edukacji kulturalnej, marketingu, pozyskiwania funduszy oraz technologii digitalizacyjnych. Przedstawiciele Stowarzyszenia "Most do Gruzji" opowie o działalności organizacji pozarządowych w Polsce.
"Istotnym elementem spotkania będzie analiza potrzeb gruzińskich instytucji kultury i ich oczekiwań. Chcemy dostosować do nich nasz program. Następnym etapem będzie stworzenie rozbudowanej formuły wizyt studyjnych, pozwalających na wzajemną wymianę wiedzy przez pracowników różnych działów instytucji kultury, muzealników, konserwatorów i badaczy" – mówiła Kamila Hyska, koordynator projektu z Muzeum Narodowego w Krakowie.
W kolejnych latach planowane są wizyty studyjne w Polsce i w Gruzji, warsztaty, panele dyskusyjne, a także programy stażowe dla przedstawicieli gruzińskich instytucji kultury. Kulminacją programu "Kultura ponad granicami" ma być organizacja wystawy sztuki gruzińskiej w Polsce.
Przedsięwzięcie realizowane przez MNK uzyskało dofinansowanie w ramach programu "Kultura inspirująca", koordynowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z ministrem spraw zagranicznych. Jego partnerami są: Narodowa Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji, Państwowe Muzeum Historyczne w Kutaisi, Instytut Polski w Tbilisi oraz Stowarzyszenie "Most do Gruzji".(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/