Teren wokół zabytkowej strzelnicy w Krakowie, w której trenowali legioniści Józefa Piłsudskiego, a w której obecnie mieści się Muzeum Fotografii (MuFo), zajmie ogród. Szacunkowy koszt przygotowania zieleńca z infrastrukturą to ok. 1,5 mln zł.
Dyrektor Muzeum Fotografii (MuFo) Marek Świca ma nadzieję, że wiosną ruszy pierwszy etap prac i do jesieni uda się zagospodarować południową część terenu. Drugi etap robót obejmie północną część ogrodu. „Tempo realizacji zależy od środków finansowych, jakie otrzyma (z budżetu miasta) Zarząd Zieleni Miejskiej, który zajmie się wykonaniem projektu. Jesteśmy przed uchwaleniem budżetu dla miasta Krakowa” – powiedział dziennikarzom w piątek dyrektor Muzeum Fotografii Marek Świca.
Jak podkreślił, według szacunków sprzed ponad pół roku koszt przygotowania ogrodu to ok. 1,5 mln zł, jednak – mówił – kosztorys ten może ulec zmianie, co wiąże się m.in. z ogłoszeniem przetargu na wykonawcę prac.
Projekt ogrodu przygotowany przez Muzeum Fotografii zakłada, że na jednohektarowym terenie wokół strzelnicy posadzone zostaną rośliny, remont przejdą istniejące już nawierzchnie i powstaną dodatkowe elementy małej architektury, teren będzie oświetlony. Zgodnie z planem na przestrzeni tej powstanie też parking.
„Ogród ten nie będzie parkiem takim jak inne. To miejsce symbolicznie ma przypominać o historii, ale i ma zachęcać do przyjścia tu, do wejścia do muzeum, i skłaniać do refleksji nt. fotografii oraz poszerzania wiedzy z dziedziny nauk powiązanych z obrazem fotograficznym” – wyjaśnił dyrektor MuFo.
W piątek przy strzelnicy stanęły dwie rzeźby autorstwa młodej artystki Kingi Nowak. „Odsłonięcie rzeźb Kingi Nowak jest sygnałem, że następuje tu zmiana” – powiedział dyrektor Muzeum i dodał, że w najbliższym czasie prace te będą podświetlone tak, aby były widoczne w nocy.
Teren zabytkowej strzelnicy wraz z samą strzelnicą na Woli Justowskiej w Krakowie Muzeum Fotografii bezterminowo dzierżawi od Zarządu Infrastruktury Sportowej. W miejscu tym Muzeum Fotografii urządziło swój oddział, który rozpoczął działalność we wrześniu 2018 r. Wcześniej Muzeum było zamknięte z powodu modernizacji dotychczasowej siedziby przy ul. Józefitów (powstają tu nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie) oraz w związku z budową nowej przestrzeni wystawienniczej przy ul. Rakowickiej.
Obecnie w strzelnicy zwiedzający mogą oglądać wystawę stałą poświęconą portretom. Organizowane są tam również zajęcia dla młodzieży, działa restauracja. „Frekwencja jest porównywalna do tej, którą mieliśmy w siedzibie przy ul. Józefitów” – powiedział dyrektor.
Do czasu zakończenia remontów Muzeum przechowuje swoje zbiory - ponad 70 tys. obiektów: zdjęć, dokumentów, kliszy, aparatów fotograficznych, kamer - w magazynach Muzeum Śląskiego.
Strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX w. obiekt, wymagający gruntownego remontu, przejęła gmina miejska Kraków. Gruntowny remont strzelnicy trwał trzy lata i zakończył się w 2017 r.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/