Osoby niepełnosprawne mogą się dzielić swoją wrażliwością i postrzeganiem świata poprzez sztukę, dlatego tak cieszy wystawa konkursu plastycznego „Sztuka osób niepełnosprawnych” – mówił podczas wernisażu prac konkursowych w Sejmie szef PFRON-u Krzysztof Michałkiewicz.
We wtorek w Sejmie odbył się wernisaż wystawy XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka osób niepełnosprawnych". Tematem przewodnim tegorocznej edycji były "Podróże moich marzeń". Szesnaście prac konkursowych będzie można oglądać tam do poniedziałku.
We wtorek obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzień ten ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Jego celem jest m.in. przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych i zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych.
Podczas wernisażu szef Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz życzył osobom niepełnosprawnym, aby "plany, marzenia i zamiary mogły być i były realizowane, żeby świat wokół stawał się coraz bardziej życzliwy i przyjazny oraz żeby osoby te mogły czuć się pełnoprawnymi obywatelami w naszej ojczyźnie".
"Dzień Osób Niepełnosprawnych ma przybliżyć naszemu społeczeństwu osoby z niepełnosprawnościami, ma umożliwić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym" – przekonywał szef PFRON-u. Dlatego – dodał – tak cieszy wystawa, na której "osoby z niepełnosprawnościami mogą się dzielić swoją wrażliwością i swoim postrzeganiem świata".
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marzena Maląg, życzyła wszystkim osobom niepełnosprawnym z okazji ich święta "wszystkiego co najlepsze, samych dobrych chwil oraz aby trudności stały się wyzwaniami do osiągnięcia celów i pokonywania ich". Zaznaczyła jednocześnie, że działania podejmowane przez rząd mają być "systematyczne, kompleksowe i żeby rzeczywiście przekładały się na realne wsparcie osób, które tego potrzebują".
Maląg odczytała także list od premiera Mateusza Morawieckiego, który zauważył, że konkurs "Sztuka osób niepełnosprawnych" jest jednym z największych przeglądów twórczości artystycznej niepełnosprawnych.
"Konkurs ten popularyzuje artystyczną aktywność tych osób i niesie ze sobą ważne przesłanie – przypomina nam o niezbywalnych prawach tych osób, takich jak prawo do szacunku, poczucia własnej wartości, akceptacji, równości i zrozumienia" – napisał Morawiecki. Jego zdaniem sejmowa wystawa to "kolejny przykład wcielania w życie integracji i dowód na to, że więcej nas łączy niż dzieli".
"Sztuka osób niepełnosprawnych" to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Konkurs od 2003 r. promuje i nagradza ich twórczość. Do tegorocznej edycji konkursu do wojewódzkich oddziałów PFRON-u zgłoszono 1883 prace.
W konkursie nagrody o łącznej wartości blisko 90 tys. zł otrzymali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Przyznano je w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Najlepsze prace oceniła komisja konkursowa. W jej skład weszli znani artyści plastycy, historycy sztuki i etnografowie.
Konkurs "Sztuka osób niepełnosprawnych" przyczynia się do propagowania arteterapii jako formy rehabilitacji oraz uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym. Jego celem jest rozwój osobisty niepełnosprawnych i przezwyciężanie ich izolacji społecznej, a ponadto zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych.(PAP)
Autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ joz/