Filmy opowiadające o obozie Auschwitz-Birkenau i warszawskim getcie, a także relacje świadków historii znalazły się w programie przeglądu „Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie”, który odbędzie się w sobotę w stołecznej Kinotece.
Organizatorem wydarzenia, przygotowanego w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, jest Instytut Pileckiego.
Jak poinformowała placówka w komunikacie przesłanym PAP, przegląd otworzy pokaz dokumentu "Warszawa: Miasto Podzielone" Erica Bednarskiego, który powstał na podstawie znalezionego po latach materiału filmowego przedstawiającego obraz warszawskiego getta. "Twórcy zestawili go z obrazami współczesnej stolicy, w której wciąż widoczne są rany z przeszłości. Zdjęcia uzupełniają wspomnienia ocalałych, a także wypowiedzi historyków, architektów oraz artystów" – czytamy.
Następnie będzie można obejrzeć dokument "Świadkowie Epoki: Czas Zagłady", stworzony na podstawie relacji świadków historii dotyczących Auschwitz i warszawskiego getta. W filmie wykorzystano również materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami dokumentu.
Prócz tego w programie znalazła się projekcja "Ostatniego etapu" Wandy Jakubowskiej. Jak przypomina Instytut, film został zrealizowany w autentycznej scenerii obozu i opowiada o "życiu i walce bohaterskich kobiet różnych narodowości, więźniarek Auschwitz-Birkenau".
"Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie" rozpocznie się w sobotę o godz. 15 w warszawskiej Kinotece. W przerwach między seansami będzie można posłuchać muzyki improwizowanej w wykonaniu kompozytora, muzyka stołecznej sceny alternatywnej i jazzowej Pawła Szamburskiego.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasach kina od 20 stycznia. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://instytutpileckiego.pl/.
Instytut Pileckiego jest placówką służącą upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich. To miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami tego okresu: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także ich historycznych konsekwencji.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/