Do odwagi w wyznawaniu wiary wezwał młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej podczas mszy św. odprawionej w niedzielę w Porszewicach k. Łodzi.
Podkreślił, że członkowie Stowarzyszenia powinni żyć tak, by inni patrzą na nich byli od razu pewni, że są oni uczniami Jezusa.
W homilii przekazanej PAP w niedzielę przez przedstawiciela ds. mediów KSM Marcina Chmielnickiego, abp Ryś, powołując się na adhortację apostolską papieża Franciszka „Querida Amazonia" ("Umiłowana Amazonia") zachęcał do czynnego włączenia się w papieską misję ewangelizacji.
"Wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby pomagać Piotrowi naszych czasów. Papież bez pomocy żywego Kościoła może o wiele mniej. Dzieje Apostolskie wyraźnie mówią, że św. Piotr nigdy nie występował sam. Głosił Ewangelię, mając ze sobą uczniów, którzy dawali świadectwo jego słowom. Kościół przepowiada zawsze we wspólnocie" – podkreślił w homilii abp Ryś.
Przypomniał, że każdy rozdział najnowszej adhortacji Franciszka wyraża jedno marzenie papieża - „Uczynić ubogich protagonistami, wyrazicielami życia chrześcijańskiego, wyrwać się z konsumpcjonizmu, szukać ubogacenia w różnorodności kultur, być obecnym zawsze przy potrzebującym". "Czy mamy odwagę je spełnić?" – pytał zebranych abp Ryś.
"Dzisiejsze Święto Katedry św. Piotra to nie sentymentalne przypomnienie o relikwiach +tronu+, na którym miał wg tradycji siedzieć św. Piotr. Liturgia zwraca naszą uwagę na to, że mamy czynnie włączyć się w misję papieskiej ewangelizacji" – wskazał abp Ryś.
Na zakończenie homilii metropolita łódzki przypomniał, że każdy chrześcijanin, który chce dać świadectwo wiary, musi się stać „formą", a "życie chrześcijańskie musi być zachętą do naśladowania".
Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia była zwieńczeniem obrad Ogólnopolskiej Sesji Krajowej Rady i Zarządów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które zakończyły się w niedzielę k. Łodzi.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w maju będzie obchodzić 30. rocznicę reaktywacji działalności. Inicjatorem reaktywacji był św. Jan Paweł II. Stowarzyszenia zrzesza ok. 10 tys. młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ pad/