Apel pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby prześladowane w latach 1945-1956 zaplanowano w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie.
W najbliższy piątek pod szczecińskim aresztem śledczym, gdzie w latach 1945-1956 przetrzymywano i mordowano osoby z podziemia niepodległościowego zaplanowano apel pamięci i złożenie kwiatów – poinformowały w poniedziałek służby prasowe szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Później kwiaty zostaną złożone także pod tablicą poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego przetrzymywanym i torturowanym w budynku urzędu bezpieczeństwa w latach 1945–1956, gdzie mieści się obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.
Organizatorami obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.
Koniec II wojny światowej nie przyniósł Polsce wolności – poinformował IPN. Wielu nie mogło się z tym pogodzić, wybierając dalszą nierówną walkę i trwanie w konspiracji. Żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego wywodzili się z różnych środowisk, mieli różne wizje przyszłej Polski, ale połączył ich wspólny los. Wiedzieli, że w przypadku aresztowania czeka ich śmierć lub długoletnie więzienie.
Ci, których skazano na śmierć w pokazowych "procesach", mieli być pozbawieni nie tylko życia, lecz także prawa do własnego grobu i ludzkiej pamięci – podał IPN. Zamordowanych chowano po kryjomu w bezimiennych mogiłach, a rodziny bezskutecznie poszukiwały wiadomości o ich losie. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ dki/