Tegoroczną inscenizację Bitwy Wyrskiej z 1939 r., w której co roku pod koniec maja uczestniczą dziesiątki członków grup rekonstrukcyjnych oraz pokazy pirotechniczne i artyleryjskie, odwołała wójt gminy Wyry Barbara Prasoł. Fundusze samorząd skieruje na walkę ze skutkami epidemii.
Bitwa Wyrska, jedna z największych bitew na Górnym Śląsku, jakie rozegrały się w pierwszych dniach września w 1939 r., miała miejsce w okolicach miejscowości Wyry i Gostyń niedaleko Mikołowa (Śląskie). W walkach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.
Rekonstrukcja bitwy to jedno z najważniejszych wydarzeń rekonstrukcji militarnych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak podało w piątek biuro prasowe GZM, wójt należących do Metropolii Wyr Barbara Prasoł poinformowała, że wydarzenie w tym roku nie odbędzie się.
„Nie będzie nam dane spotkać się w maju. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, w obawie o zdrowie naszych gości, widzów, uczestników, jak i nas samych – organizatorów, podjęłam decyzję, że tegoroczna XVI edycja Bitwy Wyrskiej – Boju o Gostyń, zaplanowana na 23 mają, nie odbędzie się” - zaznaczyła, cytowana przez GZM, Prasoł.
„Jest to bardzo trudna decyzja, ale podejmuję ją z troski o Państwa bezpieczeństwo. Do zobaczenia za rok! Środki przeznaczone na organizację tegorocznej inscenizacji zostaną wykorzystane na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. O szczegółach poinformujemy wkrótce” - dodała wójt Wyr, która w zgromadzeniu Metropolii jest zastępczynią przewodniczącego komisji rewizyjnej.
Coroczna rekonstrukcja bitwy była dotąd okazją nie tylko obejrzenia inscenizacji walk między polskimi i niemieckimi żołnierzami oraz historycznego sprzętu. W trakcie imprezy chętni mogli też zwiedzać schron bojowy Sowiniec z 1939 r. i stanowiska grup rekonstrukcyjnych. W imprezie chętnie uczestniczyły też jednostki wojskowe z regionu.
Ostatnie inscenizacje Bitwy Wyrskiej gromadziły po kilka tysięcy osób. Organizatorem wydarzenia w ub. roku był Urząd Gminy Wyry przy współpracy Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego), Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/