Trwa remont Pałacu Poznańskich – jednego z najcenniejszych zabytków Łodzi. W pałacowych wnętrzach prowadzone są prace wykończeniowe, a w podziemiach powstaje multimedialna wystawa „Ziemia Obiecana – wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi”.
Zakończenie remontu Pałacu Poznańskich - jednego z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi (obecnie siedziba Muzeum Miasta Łodzi), planowane jest na czerwiec tego roku. W trwającej ponad dwa lata inwestycji zaplanowano naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej.
Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jak zapewnia dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik rozpoczyna się renowacja schodów w paradnej klatce schodowej. Równolegle trwają ostatnie prace wykończeniowe w pałacowych wnętrzach. Kończą się prace w pomieszczeniu, którym w przyszłości znajdzie się sala multimedialna oraz biblioteka. Prowadzony jest również remont pomieszczeń magazynowych pod salą wystaw czasowych.
Kowalewska-Wójcik dodaje, że trwają też przygotowania do stałej, multimedialnej wystawy "Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi". Powstaje ona w nowej przestrzeni ekspozycyjnej, w podziemiach pałacu. Eksponaty prezentowane na wystawie będą pochodzić ze zbiorów muzeum.
"Wystawa będzie składała się z pięciu bloków tematycznych, obejmujących historię miasta Łodzi od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. Najwięcej miejsca na wystawie zajmie ostatnie 200 lat czy historia rozwoju Łodzi przemysłowej" – mówi dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska.
Ekspozycja zaprezentowana zostanie w języku polskim i angielskim, będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niesłyszących. Integracyjną jej częścią ma być kilkuletni program edukacyjny, który opracowuje zespół edukatorów. Otwarcie ekspozycji planowane jest po zakończeniu pandemii.
Z kolei jesienią tego roku planowane jest otwarcie zmodernizowanego przypałacowego ogrodu. Utworzony został pod koniec XIX wieku według projektu Leona Grabowskiego. W ramach przeprowadzonej modernizacji ogrodu wykonano już prace rozbiórkowe i brukarskie. Przeprowadzono kompleksową pielęgnację istniejącego drzewostanu. Szata roślinna ogrodu wzbogaciła się o nowy trawnik i liczne nasadzenia, w tym blisko 139 sztuk krzewów liściastych (gł. forsycji i tawuli), 25 sztuk roślin wrzosowatych, np. hortensji i rododendronów, żywopłoty z cisu i grabu pospolitego oraz 20 drzew liściastych, takich jak klon, złotokap, magnolia, wiśnia, robinia i leszczyna.
Budowę pałacu rozpoczął Izrael Kalmanowicz Poznański. W 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej, który stał się zaczątkiem pałacu. Pierwszy jego projekt jest dziełem Hilarego Majewskiego z 1888 roku. Po dziesięciu latach projekt Majewskiego został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala.
Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.
Obiekt jest jednym z najbardziej efektownych budynków Łodzi. Wystrój sal pałacowych ma charakter eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy zastosowaniu dekoracji secesyjnej. Od czasów I wojny światowej był wielokrotnie przebudowywany i często zmieniał właścicieli. Obecnie część rezydencji rodziny Poznańskich jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mok/