Mozaika z wizerunkiem św. Jana Pawła II zostanie odsłonięta 21 czerwca na Domu Biskupów Płockich. Uroczystość poprzedzi msza święta odprawiona w płockiej katedrze. Oba wydarzenia, z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza, będą upamiętniały wizytę w Płocku papieża Polaka w 1991 r.
O planowanych uroczystościach poinformował w poniedziałek biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski w kazaniu podczas mszy świętej, która została odprawiona w tamtejszej bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
Nawiązując do pobytu w Płocku Jana Pawła II w 1991 r., w trakcie jego czwartej pielgrzymki do Polski, bp Milewski przypomniał, że na zakończenie pierwszego dnia wizyty papież rozmawiał z okien Domu Biskupów Płockich z wiernymi zgromadzonymi na pobliskich ulicach i skwerze, w tym z młodzieżą, z którą odśpiewał Apel Jasnogórski. "Gdy już się żegnał przed snem (...), powiedział po prostu: +Cieszę się, że jesteśmy, żeśmy się tak serdecznie mogli spotkać+" – wspominał bp Milewski.
Jak zapowiedział, upamiętnieniem tamtych, historycznych wydarzeń będzie mozaika z wizerunkiem św. Jana Pawła II, która zostanie odsłonięta w niedzielę 21 czerwca na Domu Biskupów Płockich. Podkreślił, że wyjątkowym gościem uroczystości w Płocku, które poprzedzi msza święta w tamtejszej katedrze, będzie kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, "świadek Jego świętości".
Informując o planowanych wydarzeniach, bp. Milewski przyznał, iż liczy na to, że znoszenie kolejnych ograniczeń związanych z trwająca epidemią koronawirusa umożliwi wiernym, w tym płocczanom i diecezjanom, jak najliczniejszy udział w uroczystości przed Domem Biskupów Płockich. "Dziś, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, chyba brakuje odpowiednich słów, by podziękować Bogu za dar Jego życia. Niech więc z głębi naszych serc popłynie pokorne Magnificat, wielbijmy Boga my Polacy, my katolicy za to, że dał nam papieża Polaka, za to, że mogliśmy Go spotkać, słuchać, żyć, dojrzewać, właśnie jakby w Jego cieniu" – mówił w kazaniu bp Milewski.
Wskazał jednocześnie, że nasz zachwyt nad tą rocznicą nie może jednak pozostawać na poziomie emocji i wzruszeń. "Wyrazem naszego dziękczynienia muszą być chrześcijańskie czyny i postawa godna uczniów Chrystusa, praktyki religijne, sakramenty, niedzielna Eucharystia" – zaapelował bp Milewski.
Jak mówił, gdy dobiegają do nas optymistyczne doniesienia o coraz lepszej sytuacji zdrowotnej w kraju, należy przypomnieć sobie drogę do kościoła. "Nie bójmy się przyklęknąć, nieraz po dość długiej przerwie, przy kratkach konfesjonału, pójść na nabożeństwo majowe czy klęknąć w kościele parafialnym przed Najświętszym Sakramentem, aby podziękować Bogu za zdrowie, życie - własne, bliskich, sąsiadów, współpracowników. Jesteśmy +Pokoleniem JP II+, a to do czegoś zobowiązuje" – podkreślił bp Milewski.
W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Jako papież przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. w czasie swej czwartej pielgrzymki do Polski. Spotkał się wówczas z więźniami płockiego Zakładu Karnego - było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Przewodniczył też mszy świętej z udziałem mieszkańców miasta i wiernych z całej Polski, która odprawiona została na błoniach Płocka – obecnie Plac Celebry Papieskiej. W płockiej katedrze przewodniczył następnie nabożeństwu, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji - jej ordynariuszem był wówczas bp Zygmunt Kamiński, późniejszy arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński.
Także pierwszego dnia wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. św. Jan Paweł II goszcząc już wieczorem w Domu Biskupów Płockich rozmawiał z jego okien z wiernymi, którzy tłumnie zgromadzili się wówczas na pobliskich ulicach i skwerze. W jednym z okien biskupiej siedziby papież pojawił się też następnego dnia, żegnając się z mieszkańcami miasta i pielgrzymami. Aby upamiętnić tamte wydarzenia, biskup płocki Piotr Libera zdecydował w ostatnim czasie o wyróżnieniu miejsca historycznych rozmów papieskich mozaiką umieszczoną na ścianie Domu Biskupów Płockich. (PAP)
mb/ godl/