Architekt i akwarelista Tytus Brzozowski tworzy cykl trzynastu obrazów na temat śladów polskości w słynnych miastach świata. Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Tytus Brzozowski swoje malarstwo poświęca architekturze i miastom. W obrazach łączy ze sobą charakterystyczne elementy fragmentów miejskiej przestrzeni, budując nowy świat. Kreuje fantazyjne wizerunki miast położonych w różnych krajach i na różnych kontynentach.
„Miasta łączy ważna cecha obecne w ich przestrzeni materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego” – zaznacza w informacji przesłanej PAP współorganizator projektu Instytut POLONIKA.
„Odszukiwanie i malowanie polskich elementów w ciekawych miastach z całego świata to bardzo wciągający i pasjonujący temat” – zauważa artysta.
Pierwszy obraz, który powstał we współpracy Tytusa Brzozowskiego z Instytutem POLONIKA, przedstawia panoramę Chicago i podkreśla wielkomiejski charakter tej amerykańskiej metropolii. Na obrazie można odnaleźć siedzibę Muzeum Polskiego w Ameryce, Centrum Kopernika, wieżę kontrolną im. Romana Pucińskiego, pomnik Kościuszki oraz kościoły pw.: św. Michała Archanioła, Św. Trójcy, św. Stanisława Kostki a także instalację Magdaleny Abakanowicz.
Instytut POLONIKA, jako jedyna instytucja w Polsce, w sposób skoordynowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą poprzez badania, konserwację i renowację zabytków. Duży nacisk kładzie też na popularyzację w społeczeństwie wiedzy na ten temat. „Mamy nadzieję, że współpraca z Tytusem Brzozowskim pozwoli naszej młodej placówce przybliżyć wszystkim pojęcie polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą” – mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu.
Według dyr. Janiszewskiej–Jakubiak wiedza społeczeństwa o śladach polskiej kultury za granicą jest nikła. „Chcemy w atrakcyjny sposób połączyć sztukę z poszerzaniem wiedzy o polskich śladach za granicą i dotrzeć z ważnymi i ciekawymi informacjami szczególnie do ludzi młodych. Efektem współpracy z Tytusem Brzozowskim będzie cykl malarski, który pozwoli w nietypowy sposób opowiedzieć historie o mało znanych, a jednocześnie bardzo istotnych wątkach naszych dziejów” – podkreśla.
Instytut POLONIKA zachęca do śledzenia swojego profilu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Tam odbędzie się wirtualna podróż po miastach, które artysta przedstawi na swoich obrazach. Instytut i artysta wspólnie zaplanowali liczne działania aktywizujące, które pozwolą wyruszyć w podróż po świecie szlakiem poloników.
Tytus Brzozowski – architekt i akwarelista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii. Twórca obrazów - bajkowych wizji miast oraz murali jest także autorem książki, w której, podobnie jak na obrazach, opowiada o magicznym, pełnym fantastycznych zdarzeń mieście; są tam dawno nieistniejące, bogato zdobione kamienice czy znane gmachy usytuowane w bardzo nietypowych okolicznościach. Główną inspiracją dla artysty jest Warszawa i jej niezwykła historia. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/