Archiwa Państwowe zachęcają do wspólnego dokumentowania okresu pandemii i udziału w akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” oraz uczestnictwa w towarzyszącym jej konkursie – podał we wtorek resort kultury.
Jak poinformowało ministerstwo kultury, efektem podjętej inicjatywy będzie kolekcja dokumentacji z "czasów zarazy", stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących szczególnego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie będzie można je przeglądać w formie online.
W akcji uczestniczyć mogą zarówno osoby prywatne, jak i stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Dozwolona jest forma tradycyjna i elektroniczna. Jak podał resort kultury, zebrane i powstałe w czasie pandemii materiały, można przekazywać drogą elektroniczną lub tradycyjną do wybranego Archiwum Państwowego lub jego oddziału.
Przekazywać można dowolne materiały: różnego typu dokumenty takie jak np. rękopisy, maszynopisy, albumy, zdjęcia, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, afisze, plakaty, mapy, dokumentację techniczną oraz nagrania audio i wideo, blogi, vlogi, memy. Przekazujący materiał musi być jego właścicielem.
Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać również na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl, gdzie koordynatorzy odpowiedzą na pytania i udzielą dalszych informacji oraz wskażą, do którego archiwum najlepiej przekazać materiał. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.archiwa.gov.pl w zakładce "Archiwum Pandemii".
MKiDN podało, że akcji towarzyszy konkurs "O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem". Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć osobisty zapis wydarzeń, życia codziennego oraz przeżyć, emocji i doświadczeń obejmujący od 60 do 90 dni z okresu pandemii wywołanej koronawirusem. Zapiski te mogą przyjąć formę dziennika, pamiętnika, bloga lub vloga. Autorzy mogą uzupełniać je także o zdjęcia, rysunki, ilustracje, nagrania, prezentacje i inne istotne z ich punktu widzenia elementy.
W konkursie nie przewidziano ograniczeń wiekowych, jednak dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w nim za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
Zwycięskie prace otrzymają nagrody pieniężne. Przewidziana w konkursie pula nagród to 28 tys. zł. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca 2020 r. Ze szczegółowymi zasadami i pełnym regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie organizatora w zakładce "Archiwum Pandemii". (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/