Prezydent Andrzej Duda przypomniał o Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, obchodzonym 11 lipca. Wspominając nieistniejącą polską wieś na Ukrainie napisał: „wieczna pamięć”.
"Jutro obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach - Obywatelach II RP. Mocno biło mi serce, kiedy w 75. rocznicę zbrodni składałem wieniec w miejscu nieistniejącej już polskiej wsi na Wołyniu. Wieczna pamięć!" - napisał w piątek prezydent na swoim profilu na Twitterze. Zamieścił też zdjęcie prezydenckiego wieńca złożonego w łanie zboża na Ukrainie.
W 2018 r. w ramach obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej Duda podczas wizyty na Ukrainie odwiedził tereny, na których znajdowała się polska wieś - Kolonia Pokuta. Złożył wtedy wieniec w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wieś, a w 2018 r. były pola uprawne. Złożył też wieniec na cmentarzu w Ołyce pod Łuckiem na zbiorowej mogile zamordowanych Polaków.
W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości. W ocenie badaczy, tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. osiem tys. Polaków - głównie kobiet, dzieci i starców.
W odpowiedzi na zbrodnie dokonywane na polskiej ludności cywilnej polskie podziemie zbrojne podjęło akcje odwetowe. Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. Jak podaje IPN, wskutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10-12 tys. Ukraińców.(PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ mok/