Teatry z Rumunii, Litwy, Bułgarii i Polski wezmą udział w 2. Międzynarodowym Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, który rozpocznie się w czwartek w Rzeszowie. W programie znajdą się spektakle, wystawy, teatr tańca i widowisko plenerowe. Impreza potrwa do niedzieli.
Jak zauważyła Monika Midura, sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, organizatora wydarzenia, „to jedna z niewielu okazji, aby za niewielkie pieniądze i nie opuszczając rodzinnego miasta, zapoznać się z dorobkiem artystycznym mentalnie bliskich, a równocześnie odległych krajów”.
Przypomniała jednocześnie, że nadrzędnym celem imprezy jest „budowanie duchowych i artystycznych więzi w Europie środkowo-wschodniej”.
„Także teraz ostatni wakacyjny weekend upłynie tu pod znakiem nieszablonowej rozrywki na wysokim poziomie” – zapewniła Midura.
W tegorocznych TRANS-MISJACH wezmą udział zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii. Oprócz gospodarza i organizatora wydarzenia będą to: Teatr Dramatyczny w Szawlach na Litwie, Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach w Rumunii i Teatr Credo w Sofii w Bułgarii.
Midura podkreśliła, że tegoroczny festiwal, podobnie jak pierwszy, skoncentruje się głównie na dramacie. Każdy z teatrów zaprezentuje spektakl z własnego repertuaru. Będą to różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości.
Litewski zespół pokaże komedię „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugene Ionesco „Szaleństwo we dwoje”. Będzie to pokaz filmowy zarejestrowanego spektaklu.
Bułgaria zaprosi widzów na przedstawienie „Tata ma zawsze rację” na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena, zaś artystów z Rumunii będzie można zobaczyć w spektaklu „Szczęście, które minęło”.
Wszystkie spektakle i wydarzenia w języku obcym będą prezentowane z polskimi napisami.
Natomiast gospodarz festiwalu, rzeszowski teatr, pokaże dwie premiery. Będzie to „Show and Go!” z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego oraz spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego „Tango and Piazzolla”.
Ponadto w programie imprezy przewidziano także pokaz przedpremierowy komedii Williama Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera.
Oprócz rzeszowskiego teatru polską sztukę będzie reprezentować Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka, która zaprosi widzów na widowisko plenerowe „VINUM” na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.
Oprócz spektakli teatralnych będzie też performance muzyczny „Dźwięk i kolor” w wykonaniu rumuńskich artystów, wystawa 17. Międzynarodowego Biennale Teatralnego Rzeszów 2020 i wernisaż wystawy fotografii Vitasa Luckusa, recitale: gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej Anny Sroki-Hryń oraz Gaby Janusz.
„Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19 wydarzenia, jakie przygotowali partnerzy z Litwy, zostaną zaprezentowane w formie rejestracji filmowej” – zaznaczyła sekretarz literacka.
Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wydarzenia odbywać się będą według nowych zasad uczestnictwa.
Festiwal został dofinansowany przez samorząd województwa podkarpackiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Miasto Rzeszów.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalowych są dostępne na stronie www.wchodsztuki.teatr-rzeszow.pl. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/