To ważne, byście chłonęli wiedzę w szkole pełnymi garściami, bo ona wraz z życiowym doświadczeniem sprawi, że będziecie wyjątkowo silnym pokoleniem, niestraszne będą wam katastrofy, huragany ani pandemie – zwrócił się RPD Mikołaj Pawlak w liście do dzieci rozpoczynających we wtorek rok szkolny.
Rzecznik praw dziecka napisał list z okazji wtorkowego rozpoczęcia roku szkolnego do dzieci, w którym wspomina czasy sprzed pandemii. Wtedy – wskazywał Pawlak – "nikt nie zabraniał rzucania się na szyję na powitanie, podawania sobie ręki ani nie kazał stać daleko od siebie w autobusie. Nie trzeba było odkażać rąk przed każdym wejściem do drogerii, biblioteki czy szkoły, choć częste mycie rąk mydłem było jak najbardziej wskazane. Nauczanie zdalne było tylko ciekawostką z dalekiej Australii i każdy mógł przekroczyć granicę bez żadnej kontroli i zaświadczeń o zdrowiu".
W liście zauważył, że "dzisiaj to wszystko brzmi jak bajka o cudownej krainie, a przecież minęło tylko pół roku od wybuchu pandemii".
"W ciągu zaledwie kilku tygodni znany nam świat całkowicie się zawalił. Zamknięto szkoły, wprowadzono drastyczne ograniczenia właściwie we wszystkich obszarach życia. Zapanował strach, który dziś wydaje się być już trochę mniejszy, ale wynika to tylko z naszego przyzwyczajenia do nowych warunków, bo wirus niestety nie zniknął" – przekonywał w liście Pawlak.
Rzecznik zwrócił też uwagę, że "chyba najwięcej zmian dotknęło młodych ludzi". Zwracając się do nich, napisał: "przez dłuższy czas nie mogliście sami wychodzić z domów, rozpoczęło się nauczanie zdalne, do którego nie byliście przyzwyczajeni, i niestety nie zawsze poradzili sobie z tym nawet dorośli. Zniknęły wspólne zabawy, koncerty, plenerowe imprezy. (...) Tak, świat jest pełen niespodzianek, a historia niespodziewanych zwrotów akcji – to dość banalna prawda, ale dopiero teraz do niektórych naprawdę dotarła".
Mikołaj Pawlak ocenił, że "w tym całym pandemicznym chaosie to wy, młodzież i dzieci, zdaliście najlepiej egzamin z odpowiedzialności. To wy najszybciej dostosowaliście swoje elektroniczne gadżety, służące niedawno głównie rozrywce, do niezbędnego narzędzia nauki czy pracy. To wy staliście się często nauczycielami dla swoich rodziców i pokazaliście im, jak można żyć w wirtualnym świecie – robić zakupy, załatwiać urzędowe sprawy, pracować. To wy po prostu zaczęliście uczyć się zdalnie. Należą się wam za to słowa uznania. Brawo!!!" – akcentował.
RPD napisał, że chociaż we wtorek dzieci wracają do szkół, to tak naprawdę nie wiadomo, na jak długo, bo – jak wskazał – "nikt nie wie, co przyniesie przyszłość, nawet ta najbliższa, a po ostatnich miesiącach chyba już nikogo z nas nic nie zaskoczy".
"Świat się powoli dostosowuje do nowych warunków, my wszyscy odrabiamy codziennie lekcje z życia z wirusem. Jesteśmy jednak już mądrzejsi półrocznym +wirusowym+ doświadczeniem, a wy zdaliście praktyczny egzamin z życia. To są najbardziej cenne umiejętności, które nabyliście. Teraz wiedzę będą wam przekazywać w szkołach nauczyciele. To bardzo ważne, abyście chłonęli ją pełnymi garściami, bowiem ta wiedza wraz z życiowym doświadczeniem i wsparciem rodziny spowodują, że staniecie się wyjątkowo silnym pokoleniem, którym niestraszne będą już katastrofy, huragany, pandemie czy jakiekolwiek kryzysy. Cokolwiek się zdarzy, będzie wam dużo łatwiej się dostosować. Bo już wiecie, że świat naprawdę jest pełen niespodzianek. Wiecie to już nie tylko z teorii" – czytamy w liście do dzieci i młodzieży.
W związku z tym Pawlak zwrócił się z życzeniami, aby nie musieli już zdawać takich życiowych egzaminów. Jak jednak podkreślił, jest spokojny, że "jeśli znów coś takiego się zdarzy, dacie radę, bo mimo narzekań dorosłych, ciągłego ich gadania, macie w sobie siłę". Życzył również, by świat, jaki znaliśmy przed pandemią, wrócił jak najszybciej, a – jak napisał – "maseczki stały się tylko zabawnym wspomnieniem".
"Życzę wam, aby każdy z was zdobył to, o czym marzy, bo może. Bo nie ma niczego niemożliwego. Bo świat jest przecież pełen niespodzianek, prawda?" – napisał Pawlak. (PAP)
Autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ joz/