Warsztaty, pokazy oraz zabawy historyczne i archeologiczne złożą się na dwudniową imprezę organizowaną w weekend w Gdańsku przez Muzeum Archeologiczne. Zaplanowano także koncert, historyczne wykłady i spacery oraz pokazy filmów.
Jak poinformował Marcin Fedoruk z Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej gdańskiego Muzeum Archeologicznego, zestaw imprez pod nazwą „Weekend z archeologią” odbywać się będzie w sobotę 5 września w godz. 10-18 oraz w niedzielę 6 września w godz. 10-17. Festyn będzie miał miejsce na placu przy ul. Rycerskiej na terenie gdańskiego Zamczyska.
Fedoruk zauważył, że w programie znalazło się wiele atrakcji dla dzieci. Przygotowano dla nich m.in. pokazy pracy archeologów a w specjalnie przygotowanej piaskownicy maluchy będą mogły szukać ukrytych zabytków. Nieco starsze dzieci będą mogły z kolei wykonać pomiary prehistorycznego zabytku - urny twarzowej, samodzielnie zemleć ziarna zbóż w kamiennych żarnach nieckowatych czy spróbować swoich sił w zdobieniu filiżanek oraz tkaniu krajek.
Głównie z myślą dzieciach przygotowano też pokazy konserwacji zabytków wykonanych ze skóry i metalu oraz pokazy garncarskie. Na dzieci czekają też warsztaty antropologiczne oraz prelekcje i pokazy dotyczące dawnych map. W ramach festynu odbędą się także pokazy sokolnicze oraz prezentacje koni i oporządzenia jeździeckiego.
Osobne stoisko będą też mieli na terenie festynu Tomasz Czypul, który od prawie 20 lat zajmuje się profesjonalnie rekonstrukcją instrumentów dawnych oraz Agnieszka Maślakiewicz zajmująca się rekonstrukcją średniowiecznych ubrań, butów i artykułów kaletniczych.
Na terenie festynu odbywać się też będą wykłady popularnonaukowe takie jak „Opowieści z epoki kamienia”, „Galopem przez wieki – 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia”, „Ozdoby bursztynowe pierwszych łowców i rybaków znad Zatoki Gdańskiej” czy „Archeolog w gdańskiej kuchni”.
Naukowcy opowiedzą też o dwóch projektach badawczych realizowanych przez gdańskie Muzeum Archeologicznego na cmentarzyskach w Ciepłem oraz w obszarze między Słupią, Wierzycą i Redą. Chętni będą też mogli obejrzeć kilka filmów poświęconych tematyce archeologicznej i historycznej.
Na imprezę złożą się również spacery z przewodnikami-archeologami. „To będzie coś więcej niż zwyczajne zwiedzanie miasta. Archeolodzy pokażą miejsca, w których prowadzono badania wykopaliskowe i opowiedzą o najstarszych dziejach Gdańska” – zapowiedział w rozesłanym mediom komunikacie Fedoruk wyjaśniając, że trasy wycieczek prowadzić będą przez Wyspę Spichrzów, Kępę Dominikańską oraz Zamczysko.
Częścią festynu będzie też – zaplanowany na niedzielne popołudnie - koncert trójmiejskiego zespołu Emigrah wykonującego tzw. world music z wykorzystaniem białego śpiewu.
Na festynie będzie też można kupić książki o tematyce archeologicznej i historycznej, a także skosztować jedzenia przyrządzanego według dawnych receptur.
„Weekend z Archeologią” odbywa się już po raz piąty. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużą popularnością. Wszystkie atrakcje w ramach imprezy są – m.in. dzięki dotacji z miasta Gdańska - bezpłatne. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/aszw/