Koncerty rockowego zespołu Luxtorpeda oraz grającej muzykę klasyczną Capelli Gedanensis odbędą się w Gdańsku w ramach obchodów rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę z 17 września 1939 r. Zaplanowano też konferencję naukową poświęconą zbrodniom żołnierzy radzieckich.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki, wyjaśnił, że jednym z ważniejszych wydarzeń przygotowanych przez Muzeum wspólnie z trójmiejskim oddziałem organizacji Młodzi dla Polski, dzięki mecenatowi Ministerstwa Obrony Narodowej, będzie koncert rockowego zespołu Luxtorpeda dedykowany rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
Nawrocki przypomniał, że rotmistrz wsławił się m.in. tym, że dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki, trafił do Auschwitz, gdzie założył wśród więźniów konspiracyjną organizację, z pomocą której przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Po ucieczce z Auschwitz w 1943 r., rotmistrz walczył w powstaniu warszawskim, a po wojnie - schwytany przez UB, był torturowany i stracony.
Dyrektor podkreślił, że Pileckiego można nazwać postacią renesansową, bo – obok wielkiej odwagi i geniuszu organizacyjnego przejawiającego się w stworzeniu w obozie koncentracyjnym siatki wywiadowczej, posiadał też wiele innych zdolności, m.in. władał kilkoma językami i parał się malarstwem. „Był też mężem i ojcem” – dodał Nawrocki.
Dedykowany Pileckiemu koncert zespołu Luxtorpeda rozpocznie się 17 września o g. 20 w Muzeum II Wojny Światowej. Ze względu na epidemię – na sali wewnątrz placówki, gdzie odbędzie się występ, obecnych będzie tylko 150 osób. Koncert będzie transmitowany na żywo na facebookowych profilach Muzeum II Wojny Światowej i organizacji Młodzi dla Polski Trójmiasto.
Nawrocki poinformował też, że – w związku z rocznicą wkroczenia do Polski Armii Czerwonej, Muzeum II Wojny Światowej współorganizuje również inny koncert – występ kwintetu smyczkowego Capelli Gedanensis oraz Agnieszki Tomaszewskiej, który jest zaplanowany na 18 września w Kościele Rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku. W programie znajdzie się „Stabat Mater” Luigiego Boccheriniego.
W przygotowanie tego koncertu, obok Muzeum, zaangażowały się Oblackie Centrum Kultury i Edukacji oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Te same trzy instytucje zapraszają też 19 września do kościoła pw. św. Józefa na mszę świętą dedykowaną mieszkańcom Gdańska, którzy zginęli w pożarze, jaki wzniecili w tej świątyni w 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. Po nabożeństwie, w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, odbędzie się konferencja naukowa poświęcona zbrodniom, jakich dopuścili się żołnierze radzieccy na mieszkańcach Gdańska i Pomorza w 1945 roku.
Uczestnicy konferencji będą mogli obejrzeć przygotowaną przez IPN wystawę „Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli. Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku”. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ dki/