Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” otwarto w czwartek w Poznaniu. Ma być ono miejscem spotkań, szkoleń i dyskusji na tematy historyczne.
Obecny na otwarciu centrum prezes IPN dr Jarosław Szarek zaznaczył, że w zamyśle jego pomysłodawców poznański „Przystanek Historia” ma być „żywym świadkiem historii”.
„Instytut Pamięci Narodowej chce dawać świadectwo naszej przeszłości, naszej drogi do wolnej Polski i na tej drodze nie zapomnieć o nikim kto do tego przyłożył swą rękę. Jesteśmy do tego zobowiązani. Chcemy dawać takie świadectwo” – powiedział.
Dodał, że przy tego typu inicjatywach Instytut zawsze stara się współpracować z innymi instytucjami. „Zawsze chcemy tworzyć takie koalicje pamięci. Cieszę się, że Poznań jest tym miejscem, gdzie takie koalicje daje się nam tworzyć. To nie tylko władze wojewódzkie, miejskie, samorządowe, ale to wiele instytucji w Poznaniu. Ich dziełem jest chociażby portal o powstaniu wielkopolskim” – podkreślił.
Otwarty w centrum Poznania „Przystanek Historia” ma być nowoczesną, multimedialną przestrzenią do działań edukacyjnych. Placówkę zorganizowano przy ul. Dąbrowskiego. Mają się w niej odbywać otwarte spotkania z ekspertami, specjalistami, regionalistami, pasjonatami historii, a także mieszkańcami Poznania i Wielkopolski związanymi z kulturą, sztuką, sportem i dziennikarstwem.
Z okazji czwartkowej inauguracji działalności w centrum zorganizowano spotkanie z cyklu „Historia w obrazie”, poświęcone postaci dr. Franciszka Witaszka - zamordowanego przez Niemców w 1943 r. lekarza i społecznika, szefa Związku Odwetu Armii Krajowej Okręgu Poznań. Spotkanie było związane z przypadającym 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego, a w jego trakcie zaprezentowano obraz autorstwa Jerzego Oleksiaka „Franciszek Witaszek”.
W planach poznańskiego oddziału IPN jest m.in. zorganizowanie w centrum spotkania dotyczącego pierwszej edycji Wielkopolskich Rytmów Młodych, imprezy będącej prekursorem festiwalu w Jarocinie. Instytut chce także zaprosić na akcję społeczno-edukacyjną dotyczącą historii katastrofy elektrowni w Czarnobylu i spotkanie poświęcone Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pat/