Poznawanie kolekcji książąt Czartoryskich ułatwi aplikacja mobilna, dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o obiektach prezentowanych w krakowskim muzeum. Pomoże ona także w zwiedzaniu osobom z dysfunkcjami wzroku oraz słuchu.
Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego. W pałacu udostępnionym publiczności w grudniu zeszłego roku po blisko dziesięciu latach przerwy związanej z remontem można zobaczyć pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi oraz unikatowe dzieła sztuki, w tym najcenniejszy obraz w polskich zbiorach – "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Nowością jest aplikacja mobilna, w której można sprawdzić, m.in. w jakich godzinach muzeum jest otwarte, jakie wydarzenia planowane są w najbliższym czasie, ile kosztują bilety, jak dojechać.
"Oprócz podstawowej ścieżki zwiedzania, aplikacja oferuje także ścieżkę z audiodeskrypcją oraz polskim językiem migowym. To kolejny element, który czyni Muzeum Książąt Czartoryskich bardziej otwartym i dostępnym dla wszystkich" - podkreśla Mariola Kulczyńska, kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich.
Ścieżka z audiodeskrypcją przeznaczona jest dla osób z dysfunkcją wzroku i zawiera audioprzewodnik z pełną wersją ścieżki zwiedzania. Nagrania są odtwarzane automatycznie, kiedy zwiedzający przechodzi do kolejnych pomieszczeniach muzeum. Oprócz opisów eksponatów podawane są wskazówki nawigacyjne pomocne w samodzielnym poruszaniu się po budynku.
Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano natomiast ścieżkę w Polskim Języku Migowym. Nagrania w formie wideo z lektorem także wyzwalają się automatycznie w kolejnych pomieszczeniach Pałacu Czartoryskich.
Każdy, kto odwiedzi muzeum może wykonać zdjęcia interesujących go sal ekspozycyjnych i otrzyma w formie powiadomień ciekawostki dotyczące wybranych eksponatów. „Z bogatej kolekcji Czartoryskich grono kustoszy wybrało najcenniejsze przedmioty, zarówno te bardziej znane odbiorcom, jak i te rzadziej pokazywane. Każdy opis jest też uzupełniony o wyjaśnienie wybranego pojęcia z dziedziny historii sztuki, co ma dodatkowy walor edukacyjny" - podkreśla kurator Muzeum Książąt Czartoryskich Katarzyna Płonka-Bałus.
Aplikacja dostępna jest dla systemów Android i IOS i przygotowana w dwóch wersjach językowych po polsku i angielsku. Do prawidłowego działania mapy interaktywnej, fotoalbumu oraz audioprzewodnika wymagane jest włączenie funkcji Bluetooth w urządzeniu. (PAP)
wos/ pat/