W przyjętej w piątek uchwale Bundestag wezwał rząd Niemiec, by do końca br. przedstawił plan działań na rzecz utworzenia placówki dokumentacji, kształcenia i upamiętnienia, ukierunkowanej na historię II wojny światowej i nazistowskiej okupacji państw europejskich, w tym Polski.
Jak głosi opracowany przez chadecko-socjaldemokratyczną koalicję rządową tekst uchwały, "miejsce takie może powstać tylko w ramach wymiany (poglądów) z europejskimi sąsiadami oraz naukowcami ze szczególnie dotkniętych niemiecką okupacją państw. Powinno trwale pozostać miejscem dialogu. Nie powinno stanowić konkurencji dla istniejących miejsc pamięci. Wymiana sama w sobie otwiera pole dla ponadnarodowej perspektywy historycznej i przeciwdziała szerzeniu się populistycznego instrumentalizowania historii".
"Takie centrum dokumentacji przyczyn, przebiegu i następstw (drugiej) wojny światowej posłuży za miejsce historycznego oświecania i kształcenia, międzypokoleniowych spotkań ludzi z Europy i całego świata, tolerancji i budowania pokoju, jak też pamięci o cywilnych ofiarach drugiej wojny światowej" - wskazuje się w uchwale.
Przedstawione rządowi postulaty obejmują między innymi zapewnienie w placówce sfery pozwalającej potomkom ofiar na oddanie czci ich pamięci oraz uwzględnienie tego, że "zbrodnie narodowych socjalistów dotknęły boleśnie ludzi w różnych krajach w różny sposób".
Jak pisze Deutsche Welle, duży fragment tekstu dotyczy Polski jako pierwszej ofiary „fanatycznej polityki” i „rasistowskiej ideologii Lebensraumu”. Autorzy dokumentu wspominają m.in. ruch oporu, powstanie warszawskie i zniszczenie Warszawy. Celem niemieckiej okupacji „od początku było całkowite zgładzenie państwowości Polski, a terroru, z jakim realizowano ten plan, nie da się porównać z niczym innym w historii narodowosocjalistycznej polityki okupacyjnej w Europie" – podkreślono we fragmencie cytowanym przez DW.
Zgodnie z uchwałą, "mająca naukową bazę ekspozycja (placówki) powinna być uzupełniona czasowymi wystawami, organizowanymi przy współpracy z naukowcami z odpowiednich państw i dającymi okazję do międzynarodowej wymiany (poglądów) różnych grup docelowych".(PAP)
dmi/ akl/