Ordynariusz diecezji gliwickiej bp Jan Kopiec otrzymał w piątek doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Nagrodzono go w szczególności za prace naukowe o historii Kościoła na Śląsku oraz za dostrzeganie człowieka w historii, nauce i w życiu codziennym.
Wręczenie tytułu nastąpiło podczas inauguracji roku akademickiego na UPJPII – uroczystość zorganizowano w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Tekst laudacji przygotowanej przez ks. prof. Jacka Urbana odczytał prorektor ds. nauki ks. prof. Tomasz Rozkrut.
Ks. prof. Jacek Urban podkreślił w laudacji, że "badania historyczne zmniejszają dystans dzielący nas od tych, którzy szli przed nami". "Przez ich dzieła pozwalają nam zrozumieć ich drogi, ich pragnienia, mentalność, zainteresowania. Dzięki nim lepiej rozumiemy siebie" – mówił ks. prof. Urban. "Odkrywając prawdę o ich drogach, tych prostych, ale i tych krętych, próbujemy rozumieć własne" – dodał.
Przypomniał, że bp Jan Kopiec obrał za przedmiot swoich zainteresowań i badań historię nowożytną Kościoła. Ks. prof. Urban przywołał wydane w związku z nadaniem doktoratu honoris causa recenzje, których autorzy podkreślali wielość i rozległość prac, jakie bp Kopiec poświęcił rodzinnemu Śląskowi, skrupulatne pozyskiwanie materiałów archiwalnych, ich krytyczne opracowanie, nieprawdopodobną pracowitość oraz aktywność dydaktyczną, organizacyjną i popularyzującą wiedzę historyczną.
Ks. prof. Urban mówił, że w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie zachowała się korespondencja kleryka, żołnierza, następnie księdza Jana Kopca, doktora i pracownika nauki, z kardynałem Karolem Wojtyłą. To 49 listów.
"Powiedzmy tylko tyle, zachowując sekret korespondencji, że jest świadectwem wiary, nadziei i miłości bp. Jana" – mówił ks. Urban. Dodał, że po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. Jan Kopiec nadal pozostawał w bliskiej relacji z Janem Pawłem II. W 1993 r. papież osobiście udzielił mu święceń biskupich w bazylice św. Piotra w Watykanie.
Przypomniał też, że bp Jan Kopiec od kilku dekad jest związany z krakowskim środowiskiem naukowym, a Kraków zajmuje w jego sercu szczególne miejsce – co roku w katedrze wawelskiej biskup obchodzi rocznicę święceń kapłańskich, a z Uniwersytetem Papieskim związany jest przez udział w konferencjach i przygotowania recenzji naukowych prac.
Bp Jan Kopiec mówił, że akt nadania doktoratu honoris causa jest dla niego nie tylko nagrodą, ale też przynagleniem, aby w swoim życiu podejmować wysiłek zbliżania się do prawdy.
Inaugurację roku akademickiego na UPJP II poprzedziła msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
"Czas, w którym rozpoczynamy nowy rok akademicki nie jest łatwy, ale przecież my, którzy tworzymy społeczność naszego uniwersytetu, jesteśmy ludźmi nadziei, jak uczył nas nasz patron i przewodnik Jan Paweł II. Dlatego też za nim powtarzamy sobie nawzajem: +Nie lękajmy się+" – mówił w przemówieniu inauguracyjnym rektor uczelni ks. dr hab. Robert Tyrała.
Przypomniał że ubiegły rok akademicki upływał pod znakiem jubileuszów: dziesiątej rocznicy podniesienia uczelni do rangi uniwersytetu oraz setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Według ks. Roberta Tyrały przejście na zdalne nauczanie zmobilizowało do podnoszenia jakości prowadzonych zajęć akademickich.
Rektor zapowiedział, że w nadchodzącym roku akademickim wszystkie wydziały uczelni przejdą proces akredytacji Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych i poinformował, że senat zdecydował o dokończeniu budowy Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj w Krakowie, gdzie stoi już biblioteka uniwersytecka.
Naukę na pierwszym roku rozpoczyna 1139 studentów. To największy nabór na uczelni od wielu lat. Na 17 kierunkach UPJP2 studiuje obecnie 2900 studentów, a w roku akademickim 2020/2021 uruchomiono nowe kierunki takie, jak m.in. psychologia, pedagogika, socjologia, digital media oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ joz/