Kilkudziesięciu uczniów Szkoły Polskiej przy ambasadzie RP w Moskwie uczestniczyło w sobotę w lekcji otwartej o Janie Pawle II. Postać polskiego papieża i jego drogę życiową poznawali poprzez prezentacje, piosenki i krótkie filmy.
Lekcja odbywała się online, za pośrednictwem platformy Zoom, według scenariusza opracowanego przez uczniów klas czwartej i siódmej oraz nauczycieli. Do przedstawienia biografii Jana Pawła II uczniowie wykorzystali zarówno formę prezentacji, jak i inscenizowanego dialogu, a także wiersze i piosenki. Uczniowie klasy siódmej przygotowali quiz z wiedzy o Janie Pawle II składający się z dziesięciu pytań, którego zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie przesłanych odpowiedzi.
Choć lekcja prezentowała przebieg pontyfikatu Jana Pawła II, to wielokrotnie powracał temat osobowości i charakteru Karola Wojtyły oraz jego działalności zanim jeszcze został duchownym. Przypominano, że był miłośnikiem gór i przyrody, aktorem i poetą, człowiekiem obdarzonym dużym poczuciem humoru.
W krótkim wystąpieniu dla uczniów proboszcz moskiewskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP ks. Włodzimierz Kabak nawiązał do młodości Karola Wojtyły, kiedy - jak zauważył - przyszły papież "nie myślał o kapłaństwie", a sądził, że w przyszłości "będzie prowadził normalny tryb życia"; posiadał przy tym wiele umiejętności wyróżniających go wśród rówieśników. Był także - zaznaczył duchowny - człowiekiem otoczonym wieloma przyjaciółmi, współpracującym z licznymi ludźmi, pomagającym im i otrzymującym pomoc od innych. "To odróżnia postać Jana Pawła II: wielki zakres ludzi, z którymi się stykał i z którymi znajdował dobry, prawdziwy kontakt" - podkreślił ks. Kabat.
Gościem uczniów był również charge d'affaires ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski, który opisał swoje wrażenia z dnia wyboru kardynała Wojtyły na papieża. "Miałem wówczas lat 15 i w szkole zaczęliśmy mówić o tym, było natychmiast wielkie poruszenie" - wspominał. Dyplomata opowiadał też uczniom o mszy na warszawskim Placu Piłsudskiego (wówczas - Placu Zwycięstwa), w której uczestniczył wśród setek tysięcy ludzi, odprawionej przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.
We własnej prezentacji na temat faktów z życia Jana Pawła II dwie uczennice klasy VII przypomniały jego słowa o tym, iż "wszystko się zaczęło" w Wadowicach. Papież mówił o tym, że jeżeli chcesz, możesz zostać, kim zechcesz i jeśli mieszkasz w małym mieście, to tu wszystko może się zacząć - podkreśliła jedna z uczennic.
Lekcja otwarta, zatytułowana "Czego nas uczy JP II?" zorganizowana została w związku z ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin oraz przypadającą 16 października rocznicą wyboru na papieża. Jak podkreślili nauczyciele Szkoły Polskiej, lekcja była też formą łączenia tradycyjnej formy edukacji z obecnym nauczaniem zdalnym.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ mal/