Krótkie filmy dokumentalne, plakaty oraz specjalną gazetę stylizowaną na PRL-owskie dzienniki przygotowała dla uczczenia 50. rocznicy Grudnia'70 Fundacja Promocji Solidarności (FPS), działająca w b. Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
"Od poniedziałku we wszystkich kolejkach i na peronach Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie od Gdańska do Rumii prezentowane są okolicznościowe plakaty przygotowane przez Fundację Promocji Solidarności. Zawierają one specjalne QR kody kierujące na stronę Fundacji oraz IPN Gdańsk" - poinformował specjalista d/s merytorycznych FPS Wojciech Roman Krasucki.
Na stronie internetowej http://www.salabhp.pl/50-rocznica-wydarzen-grudnia-70/ oraz kanale You Tube dostępnych jest m.in. pięć kilkunastominutowych filmów dokumentalnych, wyprodukowanych przez FPS, opowiadających o wydarzeniach grudnia 1970 w pięciu miastach Wybrzeża - Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Elblągu i Słupsku. Filmy te zawierają wspomnienia świadków oraz materiały archiwalne z tamtego okresu.
Ponadto, w środę w Gdańsku i w czwartek w Gdyni grupa rekonstrukcyjna "Sojusz" będzie rozdawać specjalną gazetę stylizowaną na dzienniki PRL, zawierającą informacje o przyczynach wystąpień robotników, wspomnienia i kalendarium wydarzeń na Wybrzeżu. Reprint tego wydawnictwa można też znaleźć na stronie internetowej Sali BHP i po zeskanowaniu kodu QR z plakatu w kolejkach i peronach trójmiejskiego SKM.
W grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga doszło do krwawej konfrontacji między protestującymi robotnikami a władzami PRL, które do tłumienia protestów użyły oddziałów milicji i wojska. Bezpośrednią przyczyną wybuchu społecznego niezadowolenia, a następnie strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej była ogłoszona podwyżka cen podstawowych artykułów spożywczych.
Według oficjalnych danych, śmierć poniosło łącznie 45 osób, a 1165 zostało rannych.
Najbardziej tragicznym dniem protestów był 17 grudnia 1970 r. - tzw. czarny czwartek, gdy w Gdyni zastrzelono 18 osób, a w Szczecinie - 13 (łącznie w tym mieście zginęło 16 osób); tego dnia kilkaset osób odniosło poważne obrażenia, wielu także bestialsko pobito. Symbolikę tego dnia oddaje fotografia pochodu niosącego na drzwiach ciało zabitego 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego razem z pokrwawioną biało-czerwoną flagą.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/