Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie poinformowało o zakończeniu prac nad modernizacją wystawy stałej pt. „Reichsautobahnlagern. Obozy pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty 1941-1943”. Z powodu pandemii placówka na razie pozostaje zamknięta.
Wystawa poświęcona jest Żydom - pracownikom przymusowym, którzy w ramach eksterminacyjnej polityki III Rzeszy skierowani zostali do budowy autostrady na odcinku Frankfurt nad Odrą - Poznań.
Ekspozycja została wzbogacona o prezentację multimedialną, zawierającą informację o funkcjonowaniu tzw. obozów autostradowych wzdłuż budowanego odcinka oraz makietę przedstawiającą trasę budowanej autostrady przez żydowskich robotników przymusowych.
Placówka poinformowała, że nowa ekspozycja jest wynikiem wieloletnich kwerend i poszukiwań prowadzonych w archiwach i muzeach, badań terenowych realizowanych w miejscach funkcjonowania obozów pracy przymusowej dla Żydów a także współpracy z Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Na razie jest ona niedostępna dla zwiedzających – z powodu pandemii muzeum będzie nieczynne do 17 stycznia 2021 r.
Wystawa zawiera informacje dotyczące m.in. roli budowy autostrad w ekspansywnej polityce III Rzeszy, położenia Żydów w Kraju Warty, mechanizmu działania polityki "wyniszczenia poprzez pracę", tragedii żydowskich robotników przymusowych skierowanych przez Niemców do budowy autostrady. Jej autorami są Jacek Nawrocik i Michał Maćkowiak.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach zadania "Realizacja wystawy stałej w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie dofinansowano też ze środków wielkopolskiego samorządu.
Istniejące od 1979 r. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie usytuowane jest na terenie byłego niemieckiego więzienia policji bezpieczeństwa i obozu karno-wychowawczego. Jest instytucją kultury wielkopolskiego samorządu.
Przestrzeń muzealna około 3 ha rozciągająca się na długości prawie 0,5 km bezpośrednio wzdłuż autostrady A2 na wysokości podpoznańskiego Lubonia upamiętniona jest również pomnikami związanymi z martyrologią Polaków, Żydów, Luksemburczyków, Holendrów, obywateli byłego Związku Radzieckiego oraz innych narodowości.
Misją muzeum jest zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni niemieckich, dokonanych na terenie Wielkopolski, prowadzenie działalności wystawienniczej, naukowej, edukacyjnej oraz ochrona i konserwacja reliktów poobozowych. Dokumentuje historię obozu w Żabikowie oraz 144 obozów pracy przymusowej dla Żydów w Wielkopolsce.
Od 2013 r. w strukturze muzeum, na prawach oddziału zamiejscowego znajduje się Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, działającego na terenach pierwszego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w którym wymordowano ok. 200 tys. osób. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ par/