Minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Katarzynę Ziętal na stanowisko dyrektora Centrum Archiwistyki Społecznej. Jej trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2021 r. Centrum to nowa instytucja kultury zajmująca się trwałym zapisywaniem historii społecznej Polski.
"Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński powołał Katarzynę Ziętal na stanowisko dyrektora Centrum Archiwistyki Społecznej. Trzyletnia kadencja dyrektor rozpocznie się 1 stycznia 2021 r. Nowa instytucja kultury, zajmująca się trwałym zapisywaniem historii społecznej Polski, została powołana 24 stycznia br. i jest współprowadzona przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundację Ośrodka KARTA" - poinformowało w środę na swojej stronie MKiDN.
Jak przypomniało, Katarzyna Ziętal była twórczynią działu Obserwatorium Archiwistyki Społecznej w Ośrodku KARTA i jego kierowniczką w latach 2013–20. Odpowiadała za przygotowanie strategicznych programów funkcjonowania działu oraz bieżącą realizację programów jego funkcjonowania. Od momentu powołania Centrum Archiwistyki Społecznej pełniła obowiązki dyrektora tej placówki.
Ziętal w 2008 r. ukończyła studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, na kierunku Historia o specjalizacji Archiwistyka. Jej praca magisterska poświęcona Federacji Młodzieży Walczącej została opublikowana w zbiorze wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej pt. "Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku".
Minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Centrum Archiwistyki Społecznej 24 stycznia br. Do najważniejszych zadań Centrum należy trwałe zapisywanie historii społecznej Polski, historii społeczności lokalnych oraz środowisk i ruchów obywatelskich oraz rozwijanie portalu osa.archiwa.org jako ogólnopolskiego centrum informacji o zbiorach archiwów społecznych.
A także wyłonienie liderów w regionach i zbudowanie ich ogólnopolskiej sieci; powołanie przestrzeni edukacyjnej służącej wymianie doświadczeń między archiwistami społecznymi; wspieranie AS-ów w bieżącej pracy oraz wprowadzenie archiwistyki społecznej do dydaktyki uniwersyteckiej. Zadaniem instytucji jest też zbudowanie koalicji lokalnych we współpracy ze środowiskami regionalnymi, organizacjami pozarządowymi, placówkami samorządowymi oraz archiwami państwowymi i instytucjami kultury.
Resort podkreślił, że Centrum Archiwistyki Społecznej wyrasta z doświadczeń KARTY, która w ciągu 38 lat stworzyła największe w Polsce archiwum społeczne, a od 2002 roku podejmuje działania na rzecz całej dziedziny – archiwistyki społecznej. "Siedem lat temu Ośrodek rozpoczął systemowe wspieranie AS-ów oraz rozwijanie ich sieci. Działania te doprowadziły do zbudowania systemu informacji o polskich archiwach społecznych, wytworzenia narzędzi wspierających ich pracę oraz do stopniowej profesjonalizacji dziedziny, a także do ugruntowania pojęcia w środowiskach lokalnych, wśród naukowców, edukatorów, ludzi kultury" - wyjaśnił. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/