Historię najłatwiej przekazywać młodym pokoleniom przez losy konkretnych osób - uważa prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek w Grodzisku Mazowieckim uczestniczył w prezentacji książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności". Publikacja to słownik biograficzny - także w wersji angielskiej - działaczy opozycji antykomunistycznej z rejonu Grodziska Mazowieckiego. W książce można znaleźć biogramy m.in. prof. Jadwigi Staniszkis, Krzysztofa Króla, Ryszarda Bugaja i Zbigniewa Bujaka.
Prezydent podczas uroczystości pogratulował pomysłodawcy publikacji, przewodniczącemu rady powiatu grodziskiego Wojciechowi Hardtowi, którego biogram także znalazł się w książce.
Jak powiedział Komorowski, jest potrzeba zachowania pamięci, nie tylko o heroicznej walce, ale "także budowania wiedzy o nas samych, nie tylko poszczególnych osobach, ale całej społeczności". "Wiedzę historyczną można najłatwiej przekazać, jeżeli nie jest to wiedza głoszona z cokołu, koturnów politycznych, tylko jest ona zakorzeniona w życiu konkretnych ludzi, społeczności" - podkreślił. Dodał, że mówi to z pozycji byłego nauczyciela historii.
Komorowski powiedział, że Grodzisk Mazowiecki i okoliczne miejscowości zawsze odgrywały w historii Polski szczególną rolę, bo "to takie miejsce pod samą stolicą, gdzie zawsze korciło do konspiracji". "Można było coś ukryć, zrobić bezpiecznie, zarówno w czasach II wojny światowej, jak i opozycji przedsolidarnościowej a potem w czasie stanu wojennego i konspiracji solidarnościowej" - zaznaczył prezydent.
Jak podkreślił, także w Grodzisku Mazowieckim byli ludzie, którzy myśleli, że nie należy opuszczać rąk, że trzeba pracować na rzecz wolności, a czasem zaryzykować.
"Ten powiat, to miasto świetnie nadają się do tego, aby przekazywać wiedzę o najnowszej historii Polski, w sposób, który trafi do ludzi" - podkreślił prezydent.
Komorowski zaznaczył, że opozycja antykomunistyczna charakteryzowała się tym, że współpracowali ze sobą ludzie o różnych poglądach i wrażliwości. "To, co było spoiwem, to nie kalkulacje, tylko chęć zrobienia rzeczy dobrych, czasami koniecznych" - podkreślił.
Książkę wydało Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Publikację objął patronatem honorowym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. (PAP)
mzk/ tgo/ wni/ son/