
Prezydent Andrzej Duda przekaże specjalne przesłanie z okazji obchodów przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski. Podkreślił, że obchody z powodu pandemii będą miały charakter wirtualny.
Kolarski przypomniał w rozmowie z PAP, że w 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia - dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau - Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jak dodał, tego dnia co roku na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywały się uroczystości, jednak w tym roku - z powodu pandemii - będą one miały charakter wirtualny.
"W związku z tą uroczystością i tym dniem pan prezydent przygotował specjalne przesłanie. To przesłanie zostanie pokazane w czasie uroczystości przygotowanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale zabrzmi również w czasie wirtualnego upamiętnienia przygotowanego przez World Jewish Congress - Światowy Kongres Żydów" - poinformował Kolarski.
Prezydencki minister podkreślił, że wirtualne upamiętnienie organizowane przez Światowy Kongres Żydów odbywa się we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dodał, że przesłanie Andrzeja Dudy "będzie brzmiało razem ze świadectwami ocalałych, z głosami innych polityków, innych prezydentów: prezydenta Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i prezydenta Izraela Reuwena Riwlina".
Kolarski, pytany o szczegóły prezydenckiego przesłania, powiedział, że "państwo polskie ma szczególną misję, bo hitlerowska III Rzesza właśnie na terenie okupowanej Polski zbudowała obozy śmierci".
"To tutaj Niemcy na ziemi, która była przez setki lat domem dla Żydów, stworzyli obozy koncentracyjne, obozy zagłady. Państwo polskie wobec społeczności międzynarodowej wypełnia szczególną misję zachowania świadectw zagłady, świadectw ludobójstwa, miejsc, w których doszło do jednych z największych czy największych zbrodni w dziejach ludzkości" - podkreślił prezydencki minister.
Jak dodał, przesłanie w czasach pandemii jest świadectwem tego, iż bez względu na okoliczności pamięć jest przechowywana i przekazywana dalej, "pamięć o wszystkich ofiarach Holokaustu, ale też o wszystkich ofiarach Auschwitz, symbolu Holokaustu", w którym byli mordowani Żydzi, ale także Polacy i przedstawiciele innych narodowości.(PAP)
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
sdd/ par/ godl/