Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg, który miał wyłonić wykonawcę prac konserwatorskich w 35 barakach poobozowych w byłym KL Auschwitz II-Birkenau. Chodzi m.in. o oczyszczanie wnętrz. Instytucja podała, że jedyna oferta przekroczyła planowane wydatki.
Muzeum przeznaczyło na prace 270 tys. zł. Złożona oferta opiewała na 792,7 tys. zł.
Zadanie polegać miało "na zabezpieczeniu warstw wykończeniowych, takich jak tynk wapienny, pobiały wapienne, warstwy malarskie na podłożach mineralnych w wytypowanych miejscach oraz dezynfekcji miejscowej, a także oczyszczaniu wnętrz 35 baraków murowanych”.
Poobozowe baraki, które mają zostać poddane pracom konserwatorskim znajdują się w najstarszej części byłego obozu, tzw. odcinku BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/