Uroczystą mszą świętą w poznańskiej Archikatedrze w intencji przemysłowca i działacza społecznego Hipolita Cegielskiego zainaugurowano w sobotę obchody Roku Cegielskiego ustanowione przez Sejm RP i Sejmik Województwa Wielkopolskiego. "Cegielski to najwybitniejsza postać w dziejach Wielkopolski i Polski, jego życie można streścić w dwóch słowach - myśl i praca. Myśl - to okres jego edukacji i pracy społecznikowskiej, a praca to jego działalność na niwie gospodarczej" - powiedział w homilii metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Według niego Cegielski swoje sukcesy w gospodarce zawdzięczał ideałom pracy organicznej. ”Cegielski wiedział, od czego zależy byt narodu i dlatego powtarzał, dziś te słowa są jeszcze bardziej znamienne, że podstawą bytu narodu jest ziemia, przemysł i handel - kto ziemię, przemysł i handel oddaje w obce ręce, sprzedaje swoją narodowość, zdradza swój naród" - powiedział duchowny.
Hipolit Cegielski, urodził się 6 stycznia 1813 r. w okolicach Trzemeszna (Wielkopolskie). Po ukończeniu edukacji był nauczycielem. Usunięty ze stanowiska przez władze pruskie rozpoczął karierę przedsiębiorcy. W 1850 roku założył w Poznaniu warsztat, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni.
Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał "Gazetę Polską" - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 r. "Dziennik Poznański". W 1849 r. był posłem do sejmu pruskiego. Współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 r. prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. Zmarł w 1868 r.
W grudniu 2012 r. Sejm RP jednogłośnie przyjął chwałę o ustanowieniu roku 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego. Wcześniej rok Cegielskiego w Wielkopolsce ustanowił samorząd Województwa Wielkopolskiego. Rok Cegielskiego ma upamiętnić 200. rocznicę urodzin tego przemysłowca, społecznika i działacza politycznego.(PAP)
kpr/ bos/