Kwiatami przed pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego oraz na grobie Edmunda Osmańczyka upamiętniono w czwartek 98. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu.
W asyście wojska przed pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych stolicy województwa, samorządu regionu oraz opolskiej placówki Instytutu Pamięci Narodowej.
Pierwsza Dzielnica ZPwN z siedzibą w Opolu była jedną z pięciu struktur regionalnych tej organizacji działających na terenie Niemiec do 1939 r.
Ze względu na sytuację epidemiczną, uroczystości miały kameralny charakter. Kwiaty i znicze pojawiły się także na grobie działacza polonijnego, publicysty i polityka Edmunda Osmańczyka. Na stronie opole.pl oraz na portalu społecznościowym Fb miasta Opole zaprezentowano film poświęcony historii Związku Polaków w Niemczech.
Pierwsza Dzielnica ZPwN z siedzibą w Opolu była jedną z pięciu struktur regionalnych tej organizacji działających na terenie Niemiec do 1939 roku. Oprócz działalności kulturalnej, oświatowej, działacze ZPwN angażowali się także w sferę gospodarczą - m.in. poprzez zakładanie polskich banków, pomagających polskim przedsiębiorcom działającym w Niemczech oraz wspierających finansowo działalność licznych organizacji Polaków w Niemczech.
Po wybuchu wojny, działalność organizacji została przez władze niemieckie zdelegalizowana, majątek skonfiskowany, a wielu działaczy i osób podejrzanych o sympatyzowanie z Polakami zostało zamordowanych lub zesłanych do hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
Do I Dzielnicy ZPwN należało ponad pięć tysięcy osób. Po wybuchu wojny, działalność organizacji została przez władze niemieckie zdelegalizowana, majątek skonfiskowany, a wielu działaczy i osób podejrzanych o sympatyzowanie z Polakami zostało zamordowanych lub zesłanych do hitlerowskich obozów koncentracyjnych. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/