6 marca 2013 r. po raz pierwszy obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, ustanowiony przez Parlament Europejski w maju ubiegłego roku. Twórcy idei Europejskiego Dnia Pamięci za Sprawiedliwych uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX wieku.
Inicjatorem ustanowienia tego święta jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las w skrócie GARIWO (www.gariwo.net), współpracująca od lat z Domem Spotkań z Historią.
Pojęcie „Sprawiedliwy”, użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z biegiem lat nabrało uniwersalnej wartości. W ostatnich latach powstały – lub są w budowie – Ogrody Sprawiedliwych m.in. w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji. Ustanowienie tego święta w Polsce może być zachętą do tworzenia Ogrodów Sprawiedliwych również w naszym kraju.
***
W Polsce na czele Komitetu Honorowego Obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych stanął Tadeusz Mazowiecki. Zebranie komitetu skupiającego przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki odbędzie się 6 marca 2013 r. w Domu Spotkań z Historią.
W związku z Dniem Pamięci o Sprawiedliwych Dom Spotkań z Historią organizuje w dniach 6–10 marca br. cykl wydarzeń: debatę, pokazy filmowe i warsztaty familijne (wstęp wolny) oraz koncert fortepianowy na Zamku Królewskim w Warszawie (za zaproszeniami). Współorganizatorami wydarzeń są: Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski w Warszawie i Media Kontakt. (DSH)
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych w Domu Spotkań z Historią
mjs