W związku z decyzją Rady Ministrów o wznowieniu działalności instytucji kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowuje się do ponownego otwarcia, które nastąp[i 5 maja – informuje w piątek PAP starsza specjalistka ds. współpracy z mediami Żaneta Czyżniewska.
"Od najbliższej środy od godz. 10 na zwiedzających czeka wystawa stała +1000 lat historii Żydów polskich+, galeria +Dziedzictwo+ oraz instalacja +Inne Getta+ poświęcona gettom w różnych miastach okupowanej Polski" - czytamy w informacji.
Jak wyjaśniła Czyżniewska, "Muzeum planuje również na czerwiec otwarcie nowej wystawy prac Wilhelma Sasnala".
"Załoga Muzeum POLIN pracuje intensywnie, by zapewnić wszystkim, którzy tu przybędą, komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W Muzeum POLIN niezmiennie czeka wystawa stała +1000 lat historii Żydów polskich+ i wędrówka od średniowiecza po współczesność z historiami o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach" - napisano w informacji. Jak dodano, "sporo tu też o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce, ale też o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze".
Zaznaczono, że "szczególnym miejscem jest galeria +Dziedzictwo+ – kontynuacja wystawy stałej". "To przestrzeń, poświęcona dorobkowi polskich Żydów. Muzeum przypomina w niej ludzi, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Muzeum prezentuje ich niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych" - czytamy w przesłanej informacji.
Zwrócono uwagę, że znaleźć tu można m.in. "opowieść o aktorce i reżyserce Idzie Kamińskiej, producencie filmowym Samuelu Goldwynie, przemysłowcu i filantropie Leopoldzie Kronenbergu, pedagogu Januszu Korczaku, fizyku i działaczu na rzecz pokoju Józefie Rotblacie, czy twórcy esperanto Ludwiku Zamenhofie".
Przypomniano, że "trwają też spotkania online w cyklu +Meet the Family+, czyli w serii rozmów z potomkami wybitnych polskich Żydów". Spotkania przygotowała i poprowadzi główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett. Odbywać się będą w niedziele o godz. 20 na kanale Friends of POLIN na Facebooku.
"Najbliższe, 9 maja, to rozmowa z artystką Mirą Schor i opowieść o jej ojcu, Ilya Schorze, uznanym i wszechstronnym artyście, malarzu, ilustratorze książek, zajmującym się także metaloplastyką, tworzącym precjoza związane z obrządkiem judaistycznym oraz unikalną biżuterię w srebrze i złocie, prekursorem +żydowskiego stylu+ w amerykańskiej sztuce" - zapowiedziano.
Przypomniano, że "w muzealnej galerii +Zagłada+ dostępna jest również instalacja +Inne Getta+, która prezentuje losy żydowskich mieszkańców kilku polskich miast, którzy w czasie II wojny światowej zostali odizolowani w gettach". "Najbardziej znane jest getto w Warszawie, ale Niemcy utworzyli zamknięte obszary dla mniejszości żydowskiej także we Lwowie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie czy Tarnowie. Zwiedzający zobaczą osobiste pamiątki dokumentujące życie ludzi w zamknięciu w kilku spośród 600 gett" - napisano.
Zapowiedziano, że od 17 czerwca w Muzeum POLIN czynna będzie również wystawa czasowa pt. "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż". Jak wyjaśniono, "znajdą się na niej obrazy i rysunki, które opisują znajomy, choć nieco oddalony pejzaż i znajome w nim postaci". Kuratorem wystawy jest Adam Szymczyk.
"W planach na najbliższe tygodnie Muzeum POLIN ma jeszcze kolejną odsłonę +Łąki Leśmiana+, czyli programu kulturalno-edukacyjnego na lato. W nim plenerowe spotkania literackie i autorskie, koncerty, joga i spacery miejskie" - napisano.
Muzeum czynne jest w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele w godz. 10-18, a w soboty w godz. 10-20. W czwartki wstęp na wystawy jest bezpłatny. We wtorki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/