Uczniowie klas ósmych od grudnia wiedzieli, jakie będą wymogi egzaminacyjne. W tym roku są nieco niższe niż w latach ubiegłych m.in. z uwagi na pandemię i naukę zdalną – wskazał we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
We wtorek dla ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty.
"Egzamin był dostępny, przystępny dla uczniów ósmych klas, na poziomie wiedzy, którą mogli zaprezentować" – ocenił w TVP Info minister Czarnek.
"Wiedzieliśmy, co trzeba zrobić, wiedzieli o tym eksperci jesienią ubiegłego roku, gdy nieco zmienialiśmy wymogi egzaminacyjne i 16 grudnia 2020 r., pół roku przed egzaminem uczniowie już wiedzieli, czego będziemy od nich wymagać" – wskazał.
"Wymagać troszeczkę mniej niż w latach ubiegłych, a to z uwagi na pandemię, na naukę zdalną, na strajk nauczycielski; na rocznik, który jest troszkę poszkodowany względem innych roczników. Ale uczniowie byli świetnie przygotowani. Jesteśmy przekonani, że także jutro i pojutrze pójdzie dobrze" – dodał.
Egzamin z języka polskiego jest jedną z trzech części egzaminu ósmoklasisty. W środę uczniowie będą pisać egzamin z matematyki, a w czwartek z języka polskiego.
Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do dwóch tekstów zamieszczonymi w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, zawierający przemowę Sędziego na temat grzeczności. Drugi to fragment tekstu Tadeusza Płużańskiego "Przyjaciel mądrości" o mądrości według Arystotelesa.
Wśród nich były zadania zamknięte i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znalazły się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda – fałsz i zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź.
W kwietniu br. szef MEiN informował, że także, że w 2022 r. na egzaminie ósmoklasisty nie będzie egzaminu z czwartego przedmiotu. Zapowiedział też wówczas, że utrzymany zostanie nowy termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - druga połowa maja. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mhr/