Związkom mody i sztuki poświęcona jest najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - „Galeria mody”. Będzie to prezentacja obrazów, ubiorów, tkanin i akcesoriów powstałych od średniowiecza po czasy współczesne.
Organizatorzy nowej wystawy czasowej w Muzeum Narodowym zwracają uwagę, że ubiór pojawia się właściwie we wszystkich odmianach i tradycjach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. „Strój przedstawionych postaci komunikuje wielorakie przesłania: symboliczne, ceremonialne, społeczne, psychologiczne, religijne, erotyczne, technologiczne, czy polityczne. Z drugiej strony tkanina – jej kolor, wzór, faktura, sposób układania się, a także krój i zdobienia ubioru stanowią element plastyczny kompozycji” – wyjaśniła kuratorka wystawy Małgorzata Możdżyńska-Nawotka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Jak wskazała, ostatnie miesiące dobitnie pokazały, w jakim stopniu ubiór jest naszym instrumentem poruszania się w świecie zewnętrznym, kontaktu ze światem, z innymi ludźmi. „Okres pandemii bardzo wpłynął na nasze decyzje dotyczące ubioru, zakupów modowych, na tzw. zarządzanie własnym wyglądem. Kazał nam też jako społeczności w większym stopniu zastanawiać się nad etyczną stroną mody, nad kwestią tego, jaki wpływ ma nasza konsumpcja modowa na środowisko” – zauważyła.
Każda z sal poświęcona została innej barwie i jej symbolice. „To pozwoliło nam na bardzo ciekawe zderzenia obiektów z okresu od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Historia koloru jest też historią społeczną w różnych swoich odsłonach, także w tej dotyczącej mody i malarstwa. Te wątki kulturowe, technologiczne, obyczajowe, symboliczne w bardzo ciekawy sposób się tu spotykają” – dodała kuratorka.
Podkreśliła, że przewodnikiem łączącym poszczególne części ekspozycji będą dzieła zmarłej niedawno wrocławskiej malarki Krzesławy Maliszewskiej. „Myślę, że ona znakomicie uchwyciła to, co jest duchem nowoczesności w ubiorze, a niekoniecznie duchem jakiegoś konkretnego roku. Postaci z jej obrazów mają w sobie walor nowoczesności i zarazem walor ponadczasowości” – mówiła Możdżyńska-Nawotka.
Na wystawie pokazanych zostanie łącznie kilkaset eksponatów, oprócz strojów, tkanin i akcesoriów zwiedzający będą mogli podziwiać blisko 100 obrazów autorstwa m.in. Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Rejchana, Zaka, Gepperta i Niesiołowskiego.
„Wystawa jest swoistą emanacją radości, która również towarzyszyła nam wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie. Wszak, gdy bohaterem staje się kostium możemy dostrzec tą niezwykłą ludzką aktywność, to, jak reagujemy na czas, na porę roku, czym się w tym momencie zajmujemy i jakich przyjemności czy też obowiązków doświadczamy” – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego dr hab. Piotr Oszczanowski.
Ekspozycję będzie można oglądać do 29 sierpnia. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/