Chcielibyśmy zorganizować w Polsce wystawę części kolekcji madryckiego Muzeum Prado w ramach planowanego Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce – ogłosił w piątek w Madrycie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Od piątku na zaproszenie strony hiszpańskiej wicepremier Piotr Gliński przebywa z wizytą w Hiszpanii. Uzgodnienia związane z organizacją Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce i Rok Kultury Polskiej w Hiszpanii są jednym z tematów tej wizyty.
"Hiszpanie wyszli z inicjatywą organizacji w Polsce Roku Kultury Hiszpańskiej. My oczywiście chcemy, żeby w związku z tym, w Hiszpanii był zorganizowany Rok Kultury Polskiej. Ten podwójny rok naszych kultur jest planowany na przyszły, albo następny rok" - poinformował w piątek w Madrycie minister kultury.
Wicepremier Gliński złożył w piątek wizytę w Muzeum Prado w Madrycie. To jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zbiory muzeum obejmują dzieła z kolekcji królewskiej, zbierane od XVI do XX wieku.
"Mogę zdradzić, bo już takie rozmowy rozpoczęliśmy, że w ramach wymiany chcielibyśmy zorganizować wystawę części kolekcji Muzeum Prado. To musi być sprofilowane, specjaliści muszą wybrać, na czym byśmy się skoncentrowali. Liczymy na to, że Muzeum Prado, przedstawi swoją ofertę naszym instytucjom i będzie ona dostępna czy to na Zamku Królewskim, czy w muzeach narodowych w Warszawie właśnie w ramach Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce" - przekazał szef resortu kultury.
Wicepremier Gliński pytany przez dziennikarzy, na jakie dzieła sztuki najbardziej by liczył w ramach wymiany, odpowiedział, że "trudno powiedzieć, ponieważ jest bardzo wiele ciekawych". Minister kultury wymienił m.in. dzieła Francisco Goi, El Greco oraz Diego Velázqueza.
Podkreślił, że o tym będą decydowali specjaliści - dyrektorzy naszych i hiszpańskich instytucji kultury, bo oni najlepiej potrafią wymyśleć klucz do przedstawienia.
Szef MKDNiS przekazał, że szereg państwowych instytucji kultury z Polski zgłosiło już swoje propozycje wydarzeń, które mogłyby się odbywać w Hiszpanii. "Oczywiście standardem są festiwale kina polskiego i hiszpańskiego. Jest także zainteresowanie wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o miejsca pamięci martyrologicznej. Niestety polska i hiszpańska historia są pełne takich wydarzeń i są oczywiste miejsca pamięci, które edukują o przeszłości. Jest to coś, co możemy zaoferować z obu stron" - wskazał minister.
Gliński zaznaczył, że "nie wszystkie dzieła sztuki mogą podróżować, ale ten obszar wymiany będzie wzmocniony".
W piątkowym programie wizyty wicepremiera Glińskiego w Hiszpanii jest także spotkanie z ministrem kultury i sportu Hiszpanii Jose Manuelem Rodriguezem Uribesem.
W agendzie rozmów znalazły się uzgodnienia związane z organizacją Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce i Rok Kultury Polskiej w Hiszpanii. Wicepremier Gliński i minister Uribes będą rozmawiać również o przywracaniu funkcjonowania instytucji kultury oraz działalności sportowej po ograniczeniach spowodowanych pandemią COVID-19. Jednym z tematów rozmów będzie wymiana doświadczeń dotyczących wsparcia dla sektora kultury podczas i po pandemii oraz prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii zabezpieczenia społecznego dla artystów. Temat ten jest obecnie szeroko dyskutowany zarówno w Polsce, gdzie trwają prace legislacyjne nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego, jak i w Hiszpanii.
W sobotę minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedzi Sewillę, gdzie będzie kibicował polskiej reprezentacji podczas meczu z drużyną Hiszpanii w meczu grupy E EURO 2020.
Z Madrytu Katarzyna Krzykowska (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/