Wśród laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy są: Zyta Rudzka, Radosław Jurczak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Grzegorz Piątek. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni – poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy konkursu.
W kategorii Proza uhonorowano Zytę Rudzką za "Tkanki miękkie" wydawnictwa W.A.B. Radosław Jurczak jest laureatem kategorii Poezja za zbiór "Zakłady holenderskie" wydany przez Biuro Literackie. Za Literaturę dziecięcą (tekst i ilustracje) nagrodzono Aleksandrę i Daniela Mizielińskich za książkę "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych" (Wydawnictwo Dwie Siostry). Za Książkę o tematyce warszawskiej doceniono Grzegorza Piątka, autora "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" (W.A.B.).
Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych pisarkach i pisarzach związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej.
Laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Nagrody pieniężne trafią nie tylko do laureatów, ale i nominowanych autorów i autorek.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy, to najstarsze wyróżnienie literacie w Polsce, sięga w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wśród jej laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka. "Nagroda łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Dlatego też towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku są to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie nominowane w tej edycji tytuły można znaleźć w warszawskich bibliotekach" - podano w informacji przesłanej PAP. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/