„TU rodziła się opozycja” to tytuł nowej wystawy IPN, którą można obejrzeć w 15 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu i we Wrocławiu. Temat ekspozycji wiąże się z 45. rocznicą protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku.
"W czerwcu 1976 r. władze komunistyczne zapowiedziały podwyżki cen, obejmujące podstawowe artykuły spożywcze. Spauperyzowane społeczeństwo odpowiedziało 25 czerwca, gdy zastrajkowało 97 zakładów pracy. W Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy wyszli na ulice" - podał w informacji o wystawie Instytut, przypominając też, że setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1,5 tys. zwolnionych z pracy.
Ekspozycja "TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80", prezentuje – zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i regionalnym - postaci i wydarzenia poprzedzające powstanie NSZZ "Solidarność". Można dowiedzieć się m.in. o wydarzeniach Czerwca '76, powstaniu KOR, działalności KIK i Studenckiego Komitetu Solidarności.
Ekspozycja "TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80", prezentuje – zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i regionalnym - postaci i wydarzenia poprzedzające powstanie NSZZ "Solidarność". Składa się z 15 plansz - dziewięciu ogólnopolskich i sześciu regionalnych. Z plansz można dowiedzieć się m.in. o wydarzeniach Czerwca '76, powstaniu Komitetu Obrony Robotników, działalności Klubu Inteligencji Katolickiej i Studenckiego Komitetu Solidarności.
IPN przypomniał też, że pracownicy zakładów Ursus rozkręcili tory i uniemożliwili ich szybką naprawę wepchniętą w wyrwę lokomotywą, której prezentację - po odnowieniu z okazji obecnej rocznicy - zaplanowano we Wrocławiu. "Lokomotywa EP05-22, będąca elementem pamięci po Czerwcu ’76, została uratowana przed złomowaniem przez Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia przy wsparciu wrocławskiego Oddziału IPN" - podał Instytut.
"W 1976 roku w Ursusie robotnicy rozkręcili tory na międzynarodowej linii kolejowej. Zatrzymano wówczas pociąg +Opolanin+ zmierzający w stronę Warszawy, który prowadziła właśnie lokomotywa EP05-22. Aby uniemożliwić szybką naprawę szyn – robotnicy umieścili w wyrwie po torach zatrzymaną lokomotywę" - dodał IPN.
45 lat temu - 25 czerwca 1976 r. - w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku; społeczne protesty brutalnie stłumiła Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa.
Wystawę można oglądać w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w Łodzi przed bazyliką archikatedralną św. Stanisława Kostki, w Poznaniu na plac Adama Mickiewicza, we Wrocławiu na placu przed Dworcem Głównym PKP, a w Toruniu na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim. Informację o wystawie, a także listę wszystkich miejscowości i adresów, gdzie można ją obejrzeć, IPN podał na swojej stronie internetowej.
45 lat temu - 25 czerwca 1976 r. - w wielu zakładach pracy w Polsce zorganizowano strajki i demonstracje w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku; społeczne protesty brutalnie stłumiła Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa. W sumie w całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób; wieczorem tego samego dnia premier Piotr Jaroszewicz odwołał zapowiadane podwyżki cen. (PAP)
nno/ pat/