W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie otwarto wystawę „...Idź” Jacka Adamasa. Jej celem jest ukazanie „twórczego dialogu między pracami Jacka Adamasa, autora instalacji artystycznych i inicjatora akcji partycypacyjnych w przestrzeni publicznej, a poezją Zbigniewa Herberta”.
"Adamas dosłownie wydobywa słowa Herberta na światło dzienne, podejmując problem ich aktualności w obecnym kontekście społecznym i w odniesieniu do indywidualnej recepcji twórczości poety. Krytycznie ujmuje recepcję dziedzictwa Herberta, sprowadzonego najczęściej do dźwięczących w uszach każdemu Polakowi pustych sloganów, w większości przyjmowanych bezrefleksyjnie i pozostających bez wpływu na otaczającą nas rzeczywistość" - napisał kurator Marcel Skierski.
Jak wyjaśniono, "aranżacja ekspozycji oparta jest na odwróceniu charakterystycznego dotychczas funkcjonowania prac Adamasa". "Prezentowane zazwyczaj na ulicach polskich miast dzieła tym razem pokazane zostają w przestrzeniach galerii w porządku bliskim teatralnej scenografii. Sposób przemieszczania się po ekspozycji i wynikająca z tego narracja pokazu odzwierciedla wysiłek intelektualny konieczny do przyswojenia +Przesłania Pana Cogito+" - napisano na stronie CSW.
"Adamas sięga po wątki związane z poezją autora +Przesłania Pana Cogito+ w sposób śmiały, zaprzęgając do swojego działania instalacje i rzeźby – media, w których czuje się najlepiej. Z drugiej strony charakter pokazu odbiega od typowych dla artysty akcji zaangażowanych społecznie, realizowanych w przestrzeni publicznej" - napisał Skierski. "Ekspozycja jest powrotem do wczesnych lat działalności twórcy ze słynnej Kowalni, kiedy to prace Adamasa odnosiły się do ogólnych idei, a minimalistyczna estetyka skłaniała do wyciszenia i kontemplacji znaczeń" - czytamy na stronie CSW.
Przypomniano, że Jacek Adamas "jest jednym z najważniejszych twórców nurtu sztuki krytycznej". W 1993 r. obronił dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Rzeźby).
"Tworzy głównie instalacje, które prezentuje w przestrzeni publicznej, odnosząc je do aktualnego kontekstu społeczno-politycznego. W 2020 r. otrzymał doroczną Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu" - czytamy o autorze.
Jak wyjaśniono, "integralną częścią wystawy jest konstrukcja prezentowana na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego". "Zbudowana z banerowych płócien – materiału wykorzystywanego wcześniej w akcjach artystycznych Adamasa, jednak nigdy w takiej formie i skali – na których nadrukowano tekst +Przesłania Pana Cogito+. Od dołu, po stronie widocznej dla odbiorców, płaszczyznę pokrywają znaki wykorzystujące symbole dłoni zaczerpnięte z alfabetu języka migowego. Na zewnętrznej stronie konstrukcji wiersz zapisano czcionką stworzoną z pokawałkowanych promocyjnych gazetek reklamowych" - napisano.
Zaznaczono, że "rozpięte banery dzielą przestrzeń na dwie części, strefę ziemi i nieba". "Na ten podział nakładają się znaczenia związane ze sposobem zapisu słów Herberta, w każdym wypadku niosącymi taką samą treść, a jednak o odmiennych konotacjach wynikających z formy" - napisano.
Na wystawie wykorzystane są głośne ostre dźwięki oraz światła stroboskopowe. Ekspozycja czynna będzie w CSW do 26 września br.
Wystawa sfinansowana została ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw