W środę senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła propozycje zorganizowania w Senacie trzech wystaw. Będą one poświęcone Wiktorowi Kulerskiemu, 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, a także strajkowi i pacyfikacji Kopalni Wujek.
Wniosek o zorganizowanie w Senacie wystawy upamiętniającej Wiktora Kulerskiego złożył senator PSL Ryszard Bober. Kulerski był społecznikiem, wydawcą i politykiem. "Działał w okresie, kiedy nie było jeszcze niepodległej Polski. Walczył o Polskę i polskość" – mówił w trakcie posiedzenia komisji Ryszard Bober. "Na wydawanej przez Kulerskiego +Gazecie Grudziądzkiej+ – która była fenomenem – większość Polaków na Pomorzu uczyła się czytać i pisać" – dodał senator.
Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała także wniosek wicemarszałka Bogdana Borusewicza o zorganizowanie wystawy upamiętniającej 45. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników. Jak wyjaśniła wicedyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji Danuta Antoszkiewicz, wystawa będzie towarzyszyć konferencji organizowanej 22 września. "Wydarzenie ma na celu upamiętnienie 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników" – powiedziała. Wyjaśniła również, na wystawie, która będzie miała będzie podtytuł "Prasa KOR-u", zostaną oryginalne dokumenty dotyczące KOR, udostępnione przez Bogdana Borusewicza.
Pozytywną ocenę komisji otrzymał także wniosek senator Haliny Biedy (KO) o zorganizowanie w Senacie wystawy "Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja Kopalni Wujek". Jak wyjaśniła senator, jest to wystawa zorganizowana przez Centrum Wolności i Solidarności, które funkcjonuje przy Kopalni "Wujek". "To wystawa, która powstała po 1990 r., czyli wtedy, kiedy już było możliwe stworzenie takiej wystawy i izby pamięci przy kopalni" – przypomniała. Wyjaśniła również, że wystawa została uzupełniona o dziewięć plansz, które pokazują procesy, które tyczyły się względem zomowców pacyfikujących kopalnię. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/