Sejmowa komisja kultury poparła przez aklamację Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Projekt ustawy, który zakłada ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym dla upamiętnienia zrywu z lat 1918–1919, zgłosił prezydent Andrzej Duda.
Za prezydenckim projektem, przedstawionym posłom w środę przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę, opowiedział się rząd, którego stanowisko odczytał wiceminister MKDNiS Jarosław Sellin, a także posłowie PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL i Konfederacji.
Było to pierwsze czytanie projektu ustawy w tej sprawie, który posłowie - po wprowadzeniu preambuły i drobnych poprawek - przyjęli przez aklamację. Kolejne prace posłów nad ustawnowieniem Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zaplanowano w czwartek.
"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła projektu, w którym kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym. Projekt ustawy - co podkreślono podczas posiedzenia komisji - nie przewiduje, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy.
Inicjatywa ustawodawcza prezydenta - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - stanowi odpowiedź na wystąpienie przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Przypomniano też, że bez Powstania Wielkopolskiego, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku, nie byłoby II Rzeczypospolitej "w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać". (PAP)
nno/ dki/