Kazimierz Górski był kimś więcej niż trenerem kadry narodowej – dawał Polakom, w bardzo trudnych latach, ogromną nadzieję na odzyskanie naszej wartości i wielkości, bo był wielkim polskim patriotą – napisał premier Mateusz Morawiecki w niedzielę na Facebooku.
W niedzielę odbyła się uroczystość nadania imienia Kazimierza Górskiego stadionowi PGE Narodowemu w Warszawie. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
"Kazimierz Górski mawiał: jedni rodzą się do skrzypiec, inni do munduru, ja urodziłem się dla piłki. Był człowiekiem ogromnej skromności i ogromnych ambicji. Ze skromności nie dodawał, że był człowiekiem urodzonym do zwycięstw" – napisał premier w niedzielę na Facebooku.
W swoim wpisie szef rządu wskazał, że Górski "był kimś więcej niż trenerem kadry narodowej". "Dawał Polakom, w bardzo trudnych latach, ogromną nadzieję na odzyskanie naszej wartości i wielkości, bo był wielkim polskim patriotą" – zaznaczył Morawiecki. "To bardzo cenna idea, żeby główny stadion Polski nosił imię Kazimierza Górskiego" – dodał.
Szef rządu podziękował prezesowi Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezaremu Kuleszy za tę inicjatywę, a także "za starania o to, żeby polska piłka trafiła na piedestał, tam, gdzie jest jej miejsce – tam, gdzie była w czasach Górskiego". "Tego życzę wszystkim polskim kibicom, wszystkim Polakom. Myślę, że z takim patronem tak się właśnie stanie" – wskazał.
"Sport, a szczególnie piłka nożna, odgrywa szczególną rolę w społeczeństwie. Poza aspektem zdrowotnym to oczywiście kształtowanie pozytywnych wspólnych emocji. Dlatego Polski Ład to także nowe propozycje dla polskiego sportu. Dla przedsiębiorców, którzy wspierają go finansowo przygotowaliśmy specjalne ulgi" – poinformował premier.
"We współpracy z Cezarym Kuleszą wypracowaliśmy systemowe rozwiązanie, które w konkretny sposób zachęca do finansowania rozwoju piłki, szczególnie mniejszych, lokalnych klubów piłkarskich" – podał.
Kazimierz Górski (1921-2006) piłkarz (napastnik), reprezentant kraju i trener, swoją przygodę z futbolem rozpoczął w rodzinnym Lwowie jako zawodnik RKS Lwów. Następnie reprezentował barwy Spartaka Lwów i Dynama Lwów. W 1945 r. został zawodnikiem Legii Warszawa. W reprezentacji Polski rozegrał jeden mecz – z Danią w 1948 r. w Kopenhadze.
W 1952 r. ukończył kurs trenerski w krakowskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, by po zakończeniu kariery zawodniczej zająć się pracą szkoleniową. Trenerem pierwszej reprezentacji Polski został w 1971 r., a rok później biało-czerwoni odnieśli pierwszy wielki sukces, zdobywając w Monachium złoty medal olimpijski. W 1974 r. zrobili furorę na mundialu rozgrywanym w RFN i zakończyli go na trzecim miejscu. W 1976 r. – także pod wodzą Górskiego – zostali wicemistrzami igrzysk w Montrealu. W karierze klubowej po tytuł mistrza kraju sięgnął z Legią Warszawa, Panathinaikosem Ateny i trzykrotnie z Olympiakosem Pireus.
W plebiscycie tygodnika "Piłka Nożna" został uznany najlepszym trenerem XX wieku w Polsce, a w tym roku "Przegląd Sportowy" uznał go najwybitniejszym szkoleniowcem stulecia PZPN. Przez UEFA Górski został uhonorowany najwyższym możliwym odznaczeniem – Rubinowym Orderem Zasługi.
Stadion Narodowy został oddany do użytku w 2012 r. i był jedną z dwóch głównych aren mistrzostw Europy, których Polska była wtedy współgospodarzem. Obiekt mogącym pomieścić ponad 55 tys. widzów został później ochrzczony mianem domu reprezentacji, która rozgrywa na nim najważniejsze spotkania. Dotychczas było ich 30, a bilans to 19 zwycięstw, dziewięć remisów i dwie porażki, przy czym od ostatniej minęło ponad siedem i pół roku. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/