„Społecznicy, politycy, uczeni – fenomen rodziny Tarnawskich” to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się w czwartek w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Przewidziano także uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej rodzinie Tarnawskich.
Jak poinformował Łukasz Kisielica z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które wraz z tamtejszym Towarzystwem Przyjaciół Nauk jest organizatorem wydarzenia w czasie konferencji zaproszeni goście przybliżą historię rodziny Tarnawskich, działalność społeczną, polityczną, naukową jej wybitnych przedstawicieli.
Będzie można posłuchać o Leonardzie Tarnawskim, polskim adwokacie, działaczu społecznym, polityku, współtwórcy konstytucji marcowej, weteranie powstania styczniowego; jego młodszym bracie Apolinarym, lekarzu, pionierze przyrodolecznictwa i geriatrii w Polsce, założycielu prywatnego sanatorium w Kosowie; prof. Władysławie Tarnawskim, synu Leonarda, badaczu i popularyzatorze literatury i kultury anglojęzycznej; jego matce i żonie Leonarda - Wincencie Tarnawskiej, działaczce społecznej, honorowej obywatelce miasta Przemyśla oraz o synu Apolinarego - Wicie Tarnawskim, pisarzu, krytyku literackim, znawcy twórczości Josepha Conrada, z wykształcenia lekarzu.
Wstęp na wydarzenie będzie wolny.
W programie konferencji znalazła się m.in. prelekcja dra hab. Tomasza Pudłockiego, profesora UJ „Rozważni i romantyczni” – przemyscy Tarnawscy na rzecz Przemyśla, Galicjii Polski, a o zaleceniach dietetycznych w zakładzie leczniczym Apolinarego Tarnawskiego w Kosowie na Ukrainie w wykładzie „Kuchnia przyszłości to wstrzemięźliwość i prostota w przyrządzaniu” opowie dr Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Uczestnicy konferencji będą mogli posłuchać też wystąpienia mgr Natalii Tarkowskiej z Akademii Ignatianum w Krakowie „W służbie Ojczyzny. Emanacja rodzinnego patriotyzmu w przyrodoleczniczej działalności doktora Apolinarego Tarnawskiego”.
Dr hab. Andrzej Juszczyk, prof. UJ, przedstawi postać Wita Tarnawskiego jako tłumacza Josepha Conrada, a dr Elżbieta Stanisz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przybliży sylwetkę Władysława Tarnawskiego – badacza i popularyzatora literatury i kultury anglojęzycznej.
Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pt. „Do Kosowa tłusty Bracie” autorstwa Natalii Tarkowskiej, zaś po części konferencyjnej przewidziano uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej rodzinie Tarnawskich. Tablica zostanie odsłonięta na froncie kamienicy przy ulicy Grodzkiej 19 w Przemyślu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ par/