Na Słowacji przedstawiciele mieszkających tam Polaków, konsulatu RP w Bratysławie i attachatu wojskowego zwyczajowo odwiedzili polskie groby rozsiane po całej Słowacji. Wiele z nich to żołnierskie mogiły z czasów I i II wojny światowej.
Organizacje polonijne zaapelowały o zapalanie na polskich grobach zniczy i modlitwę za zmarłych. Ponieważ odwiedzenie wszystkich z nich w jeden dzień jest niemożliwe, przedstawiciele Polonii i polscy dyplomaci tradycyjnie odwiedzali cmentarze w okresie poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych.
Na Słowacji najwięcej jest grobów Polaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej, walcząc po obu stronach frontu. Przedstawiciele polskiej placówki składają biało-czerwone kwiaty na kilkunastu nekropoliach, głównie na wschodzie i południu Słowacji.
Na cmentarzu w Komarnie znajdują się szczątki 72 polskich żołnierzy, w Levicach - 35, Rimavskiej Sobocie - 57. W Koszycach, poza mogiłami 561 Polaków, znajduje się ufundowany i utrzymywany z polskich środków grób kuriera Armii Krajowej, kapitana Klemensa Konstantego Gucwy ps. "Góral", który po postrzale na granicy Generalnej Guberni i Państwa Słowackiego zmarł w Bratysławie w 1941 roku.
Wśród innych żołnierskich mogił uwagę zwraca cmentarz w Preszowie. Znajduje się tutaj tablica upamiętniająca 226 Polaków, którzy zginęli w walkach I wojny światowej. Na tym samym cmentarzu znajduje się grób polskich pilotów – por. obs. Edwarda Porady i kpr. pilota Mariana Piaseckiego, którzy zostali zestrzeleni przez słowacki myśliwiec 6 września 1939 roku. Grób odnowiono w 2019 roku staraniem IPN i Ambasady RP w Bratysławie, a wspólnie z polskimi dyplomatami dbają o niego członkowie Klubu Lotniczego Słowackiego Związku Lotniczego im. gen. Rastislava Sztefanika.
W Radaticach w pobliżu Preszowa znajduje się pomnik, przy którym rokrocznie składane są biało-czerwone kwiaty i zapalane są znicze. Obelisk stoi w miejscu, gdzie w grudniu 1944 roku spadł zestrzelony przez Niemców samolot Halifax LL-187 z polskiego Dywizjonu RAF. Zginęło 8 polskich lotników. Ich szczątki po wojnie ekshumowano i znajdują się w mogiłach z polskim godłem narodowym na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Pradze.
W tym roku nie wprowadzono związanych z epidemią Covid-19 ograniczeń dotyczących wizyt na grobach. W powiatach o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej obowiązują jednak limity liczby wiernych w kościołach. W tych regionach parafie muszą także spisywać personalia wiernych uczestniczących w mszach świętych i nabożeństwach.
Piotr Górecki (PAP)
ptg/ adj/ kgod/