W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (Lubelskie) w środę o godzinie 17 odbędzie się wernisaż wystawy "Dyplomy i świadectwa ukończenia szkół i kursów lotniczych okresu międzywojennego 1918–1939". Każdy z zaprezentowanych dokumentów przedstawia unikalną wartość historyczną - powiedział PAP dyrektor muzeum Paweł Pawłowski.
Pawłowski podkreślił, że misja muzeum jest połączona z misją Lotniczej Akademii Wojskowej, "a co za tym idzie, wystawa skierowana jest przede wszystkim do adeptów i kadry dydaktycznej Szkoły Orląt, która na co dzień upowszechnia historię polskiego lotnictwa wojskowego".
Na wystawie znajdują się dyplomy, świadectwa oraz zaświadczenia uzyskane przez absolwentów na różnych poziomach szkolenia lotniczego.
"W przeważającej części oryginalne dokumenty dotyczą kursów przeszkolenia, które miały miejsce w Dęblinie, ale są też dyplomy z pozostałych ośrodków szkoleniowych, między innymi Szkoły Pilotów w Bydgoszczy, Wojskowej Szkoły Lotniczej w Warszawie, Szkoły Obserwatorów w Ławicy" - powiedział Pawłowski i dodał, że przedstawione dokumenty pokazują losy żołnierzy lotnictwa okresu międzywojennego.
"Część z nich zrobiła kariery w lotnictwie międzywojennym, później w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie, ale byli również tacy, którzy ginęli w tragicznych wypadkach lotniczych, jak kapitan Stanisław Pawłowski i major Jerzy Rychłowski, którzy zginęli 25 kwietnia 1929 roku w katastrofie samolotu Potez XVA2 nr 40.55. Każdy z dokumentów prezentuje unikalną wartość historyczną" - dodał dyrektor.
"Warto zwrócić uwagę na dyplom pułkownika Wojciecha Kołaczkowskiego – jednej z barwniejszych postaci z historii wojennej lotnictwa polskiego w Wielkiej Brytanii. Był absolwentem dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa VII promocji, dowódcą 303 Dywizjonu Myśliwskiego "Warszawskiego" im. T. Kościuszki, uczestnikiem kampanii francuskiej i Bitwy o Anglię. W latach 1942-1943 był dowódcą 2. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego dywizjony 303, 316 i 317, w 1943 dowodził 1. Skrzydłem Myśliwskim, do końca wojny pełnił funkcję attaché lotniczego w Ambasadzie Polskiej w Londynie. Jego wizerunek został uwieczniony na samolocie MiG-29 nr 67 w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim" - podkreślił Pawłowski.
Wydarzeniem towarzyszącym podczas wernisażu będzie ogłoszenie wyników konkursu fotograficzno-filmowego Moja Niepodległa. Wystawa została zorganizowana z okazji 96. rocznicy powstania Szkoły Orląt i 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i będzie prezentowana do 30 kwietnia 2022 r. (PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ dki/