Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejczinović Burić wyraziła zaniepokojenie planami likwidacji rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka. Z wnioskiem o jego likwidację zwróciła się do Sądu Najwyższego rosyjska prokuratura.
Sąd Najwyższy rozpatrzy wniosek 25 listopada.
W oświadczeniu przesłanym w piątek PAP sekretarz generalna Rady Europy podkreśliła, że wiadomość o wniosku prokuratury o likwidację jednej z najstarszych i szanowanej organizacji praw człowieka w Rosji na mocy ustawy o tzw. zagranicznych agentach jest "godna wielkiego ubolewania".
"Jak wielokrotnie wskazywała Rada Europy, ta ustawa stygmatyzuje organizacje pozarządowe, media i jednostki oraz ma bardzo represyjny wpływ na społeczeństwo obywatelskie w Rosji w ostatnich latach" - podkreśliła Pejczinović Burić.
"Niestety - dodała - Federacja Rosyjska nie zareagowała na powtarzane apele Rady Europy o uchylenie tych przepisów".
"Likwidacja Międzynarodowego Memoriału zada dalszy niszczycielski cios społeczeństwu obywatelskiemu, które jest niezbędnym filarem każdej demokracji. Dlatego wzywamy urząd rosyjskiego prokuratora generalnego, by ponownie rozważył ten krok i ponawiamy naszą gotowość udzielenia pomocy władzom rosyjskim w przeglądzie ustawy o zagranicznych agentach pod kątem zgodności z Europejską Konwencją Praw Człowieka"- głosi oświadczenie szefowej Rady Europy.
O pozwie prokuratury poinformował w czwartek Memoriał, relacjonując, że prokuratura twierdzi w pozwie, iż organizacja narusza przepisy o tzw. organizacjach pozarządowych-zagranicznych agentach.
Później prokuratura oświadczyła, że Memoriał dopuszcza się "naruszania konstytucji Federacji Rosyjskiej", a także innych aktów prawnych.
W komunikacie na swojej stronie internetowej Memoriał zapewnił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do jego likwidacji. "Jest to decyzja polityczna o zniszczeniu Stowarzyszenia Memoriał" - oceniła organizacja.
Wchodzące w skład Memoriału Centrum obrony praw człowieka zostało w 2014 roku uznane przez władze za organizację "pełniącą funkcje zagranicznego agenta". Stowarzyszenie Memoriał, badające "białe plamy" w historii najnowszej i historię represji w ZSRR - w tym dokonanych na Polakach - uznane zostało za "zagranicznego agenta" w 2016 roku.
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mal/